gensko spremenejena semena, NGT, gnojenje, škropljenje, kmetijstvo
Svet24.si

Multinacionalke meljejo vrtičkarje in domača semena, kaj bo z avtohtonimi sortami?

gašper bedenčič
Necenzurirano

Tonin in Žakelj na policijo prinesla tudi številko osumljenega pobiralca provizij

njena.si
njena.si njena.si
Zdravje
 

Vrtnine imajo različne potrebe po gnojilih

31. 3. 2021; 02.00
Avtor: Mare Koren
c77abd76ed533490aab73793ced32ca6

Pravilno gnojenje je osnova za doseganje dobrega in zdravega pridelka. Fotografija Profimedia foto: Profimedia

Tudi vi svoj vrt načeloma gnojite jeseni? Strokovnjaki priporočajo, da gnojenje prestavimo na pomlad. Zakaj je to bolje in kaj se s tem spremeni?

Navada je železna srajca, pravijo. In že naše babice in dedki so vsako jesen ob vrt pripeljali zaloge hlevskega gnoja, da so ga pred prekopavanjem (»štihanjem«) nasuli v gredice, kjer se je do pomladi ravno prav »uležal« in nato zadostil potrebam rastlin. Seveda pa ne smemo vseh gredic gnojiti enako močno oziroma nekaterih sploh ne gnojimo, saj so potrebe po hranilih pri vrtninah precej različne. Gnojenje je zato treba načrtovati vnaprej in si narediti dober načrt, kaj bo prihodnje leto rastlo na gredicah.

Gnoj bo naredil več škode kot koristi, če boste z njim gnojili metuljnice, med katerimi so tudi vrtne stročnice. Prav tako pa zelo škodi vsem čebulnicam. foto: Arhiv

Upoštevajte različne potrebe

Kadar se lotevamo gnojenja, ne smemo pozabiti, da imajo različne vrtnine različne potrebe po hranilih. Medtem ko nekatere potrebujejo izdatno pognojena tla, bodo druge odlično uspevale v skoraj povsem osiromašeni zemlji. Na gredicah, kamor boste posejali ali posadili kapusnice, to so ohrovt, cvetača, zelje, brokoli, nikar ne skoparite z gnojenjem, saj so prave požrešnice hranil in bodo dobro uspevale le v obilno pognojenih tleh.

Nekoliko manj gnojil potrebujejo plodovke. To so paradižnik, buče, kumare, paprika, jajčevci. Potrebujejo sicer veliko hranilnih snovi, a manj kot prej omenjene vrste. Opazujemo jih pri rasti in sproti dodajamo hranila po potrebi. Bistveno manj gnojil potrebujejo razne solate, korenje, por, zelena, blitva, špinača in radič. Te vrtnine bodo brez težav uspevale tudi v tleh, ki so negnojena dve ali več let. 

Skupina rastlin, ki sploh ne potrebujejo gnojil, saj si s pomočjo bakterij, ki živijo na njihovih koreninah, same priskrbijo dušik iz zraka, pa so fižol, grah in bob.

Koristno je, če pred gnojenjem poskrbimo za analizo tal na našem vrtu, da bomo zares vedeli, katera tipe organskih gnojil vrt potrebuje.

Koristno je, če pred gnojenjem poskrbimo za analizo tal na našem vrtu, da bomo zares vedeli, katera tipe organskih gnojil vrt potrebuje. foto: Profimedia

prejšnji članek
Toniju (Šverc komerc) hči pomeni največ na svetu
Svet slavnih
Toniju (Šverc komerc) hči pomeni največ na svetu
naslednji članek
Širi se spletna prevara: Označevanje prijateljev, lažno vabilo k investiciji
Zdravje
Širi se spletna prevara: Označevanje prijateljev, lažno vabilo k investiciji