Nataša Bokal je ena izmed najuspešnejših slovenskih smučark. foto: MPA/Jure Klobčar
Nataša Bokal, rojena 9. maja 1967 v Škofji Loki, je ena najbolj prepoznavnih slovenskih alpskih smučark in simbol uspehov slovenskega smučanja v svetovnem merilu. Njena kariera je bila polna vrhunskih dosežkov, hkrati pa tudi preizkušenj v obliki številnih poškodb, ki so jo spremljale vse do zaključka njene tekmovalne poti leta 2003. S svojo izjemno vztrajnostjo, talentom in ljubeznijo do športa je Bokal postavila temelje za prihodnje generacije slovenskih smučarjev.
Za svoje izjemne dosežke je bila Nataša Bokal večkrat nagrajena. Leta 1991 je prejela prestižno Bloudkovo nagrado, isto leto pa je bila izbrana za športnico leta v Sloveniji. Leta 2000 je prejela zlato plaketo občine Škofja Loka za svoje dosežke v smučanju in prispevek k slovenskem športu.
Bokalova je smučanje začela trenirati v mladih letih pri Smučarskem klubu Transtourist (kasneje SK Alpetour) v Škofji Loki. Zadnja leta v istem klubu deluje kot trenerka mlajših selekcij. Že v zgodnjih letih je začela tekmovati na otroških tekmah, kot sta Pokal Loka in Lovorika Topolino. Njeni prvi večji uspehi so prišli že pri trinajstih letih, ko je postala članica jugoslovanske mladinske reprezentance. Z vstopom v člansko reprezentanco je Bokalova nadaljevala z odmevnimi rezultati, vključno z večkratnimi naslovi balkanske in državne prvakinje.
Preberite tudi: Mateja Svet - Čudim se, kako sem ta pritisk kot najstnica sploh zdržala. >>KLIKNITE TUKAJ<<
Nataša Bokal se je v svetovnem pokalu prvič preizkusila leta 1990 in kmalu postala ena izmed najbolj prepoznavnih smučark v slalomu. Njeni največji uspehi so se zgodili leta 1991, ko je na svetovnem prvenstvu v Saalbach-Hinterglemmu (Avstrija) osvojila srebrno medaljo v slalomu. Tega uspeha je bila le korak stran od vrha, saj je zaostala za Švicarko Vreni Schneider. Le nekaj tednov pred tem je v Kranjski Gori zmagala na tekmi svetovnega pokala v slalomu in se povzpela na drugo mesto v veleslalomu. Ti dosežki so ji prinesli globalno prepoznavnost.
Med njenimi izjemnimi dosežki so tudi nastopi na zimskih olimpijskih igrah. Leta 1992 v Albertvillu je bila sedma v kombinaciji, trinajsta v veleslalomu, in dvaintrideseta v superveleslalomu. Še posebej obetavno je bilo leto 1998, ko je na olimpijadi v Naganu končala enajsta v slalomu in dvajseta v veleslalomu. Poleg tega je Nataša Bokal osvojila številne uspehe na svetovnih prvenstvih, vključno s 10. mestom v slalomu na SP v Sierri Nevadi leta 1996, ter 13. in 20. mestom na SP v Beaver Creeku leta 1999. Njeni dosežki so bili tudi priznani na domači sceni, saj je postala slovenska državna prvakinja v slalomu, veleslalomu in superveleslalomu ter zmagala v smuku in kombinaciji.
Žal so Bokalovo skozi njeno kariero spremljale številne poškodbe, predvsem kolen. Kljub temu je vedno znova našla moč za povratek na tekmovališča. Poškodbe so se začele že leta 1992, ko si je poškodovala koleno na smuku v Vailu (ZDA), in z njimi se je soočala skozi celotno kariero, kar je privedlo do skupno enajstih operacij. Vendar pa ji to ni preprečilo, da bi nadaljevala svojo pot do vrhunskih rezultatov.
Po koncu svoje tekmovalne kariere, ki se je zaključila januarja 2003 na tekmi svetovnega pokala v Bormiu, se je Nataša Bokal podala v nove izzive. Njeno naslednje poglavje je bilo posvečeno trenerskemu delu. Bokalova je nekaj časa delovala kot trenerka na smučišču Platak na Hrvaškem (nad Reko in Opatijo), kjer je prenašala svoje bogate izkušnje na mlajše smučarke in smučarje. Kasneje se je vrnila v domači klub SK Škofja Loka. Njeno vodstveno delo temelji na prepričanju, da šport ne le uči fizične spretnosti, ampak tudi pomembne življenjske vrednote, kot so vztrajnost, sprejemanje porazov in iskanje poti do uspeha.
»Nekaj časa sem živela na Reki in delovala kot trenerka na bližnjem smučišču Platak, ki je sicer manjše, a zelo slikovito, saj je s smučarskih prog čudovit pogled na morje. Že veliko let pa sem dejavna v domačem klubu v SK Škofja Loka, kjer treniram veliko zagnanih malih smučarjev. Šport je odlična popotnica za življenje, saj te nauči sprejemati poraze. V življenju pridejo tako zmage kot porazi in od vsakega posameznika je odvisno, ali jih bo znal sprejeti ali ne. Zato nikakor ne dopuščam raznih izpadov v ciljni ravnini in jih tudi kaznujem. Poraz je treba sprejeti pokončno in vse usmeriti v prizadevanja za dosego boljših rezultatov,« je lansko leto povedala za revijo Lady. Za isto revijo pa je zdaj potrdila, da se že drugič v življenju sooča z diagnozo bolezni rak.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.