foto: Pixabay
Komarji veljajo za nadlogo. Nihče jih zares ne mara, ker njihovi piki veljajo za neprijetno srbečo izkušnjo. To je splošno sprejeto prepričanje, čeprav se vsi ljudje na pike komarjev ne odzivamo tako. Nekateri ljudje pikov komarjev sploh ne zaznajo, medtem ko je izkušnja drugih precej boleče nasprotje. Pa vaš odziv na komarjev pik lahko pove kaj o vašem telesu in zdravju?
Kaj je komarjev pik?
Pomembne osnove verjetno poznamo vsi. Komarji, natančneje njihove samice, nam pijejo kri zvečer, ponoči ali zgodaj zjutraj. Mesto, kjer so prebodle našo kožo, da bi se pogostile s krvjo, navadno nato oteče in srbi. Toda zakaj srbi? Kljub nasprotnemu prepričanju komarji nasploh niso krvosesi. S krvjo se prehranjujejo samo samice, pa še to zgolj takrat, ko beljakovine v naši krvi potrebujejo za razvoj jajčec. Ko predrejo našo kožo in pridejo do krvi, vanjo spustijo slino, ki preprečuje naravno strjevanje krvi, s tem pa si zagotovijo normalen pretok krvi, dokler jo pijejo. Naš odziv na komarjev pik torej ni odziv na pik sam, ampak na komarjevo slino, ki je tujek v naši krvi in telesu. Nanjo pa se odzivamo različno.
Ni odziva
Verjeli ali ne, tudi takšni ljudje obstajajo. Ljudje, ki jim komarjev pik ne povzroča nobenih nevšečnosti. Sploh ga ne zaznajo. Če ste eden od teh ljudi, potem sta razloga za to lahko samo dva. Lahko ste eden tistih nadvse redkih srečnežev, ki preprosto niso alergični na komarjevo slino in se zato njihovo telo nanjo ne odziva. Druga možnost pa je, da ste v določenem življenjskem obdobju bili tako močno izpostavljeni komarjevim pikom, da je vaše telo razvilo protitelesa oziroma odpornost proti komarjevemu piku. Ko vas piči komar, torej vaš imunski sistem komarjeve sline ne prepozna kot grožnjo in se nanjo ne odzove.
Rdeča bulica
Začne se kot okrogla bulica bele barve, na kateri se lahko vidi celo sled vboda. V približno dveh dneh ta bulica postane rdeča in otrdi. Tovrstni odziv je najpogostejša reakcija na komarjev pik. Gre za rahel in zelo blag alergijski odziv na slino komarja. Povsem normalen odziv na tujek v našem telesu torej.
Oteklina
Nekoliko privzdignjena, gladka, lahko tudi večja oteklina, ki je nekoliko bolj rdeča kot preostala koža in ki nima koničastega ali okroglega vrha, ampak je bolj ploska. Kadar se vaše telo na komarjev pik odzove tako, to pomeni, da ste nekoliko bolj občutljivi za beljakovine v komarjevi slini. Če se vaše telo tako odziva samo na nekatere komarjeve pike, pa to lahko pomeni, da se je v tem primeru komar na vas pasel nekoliko dlje. Strokovnjaki se namreč še niso povsem zedinili, ali je takšen odziv posledica večje občutljivosti ali daljšega hranjenja komarja.
Izpuščaji in vročina
Kadar otekline na mestih komarjevega pika spremljajo še izpuščaji, rdečica, močna srbečica ali bolečina in vročina, govorimo o izjemno močni reakciji na komarjev pik. Ta vodi v precej močno oteklino na mestu pika, mesto pa postane celo vroče in močno občutljivo za dotik. Včasih se oteklina celo napolni s tekočino in poči. Takšen odziv na komarjev pik se imenuje skeeterjev sindrom, in čeprav so zanj dovzetni predvsem majhni otroci, bolniki z oslabljenim imunskim sistemom in popotniki, ki pridejo v stik z novo vrsto komarjev, se lahko pojavi pri komer koli. Tudi pri tistih, ki doslej nikoli niso reagirali na komarjev pik.
Anafilaktični šok
Anafilaktični šok je življenjsko ogrožajoča reakcija na kateri koli alergen. Gre za skrajno alergijsko reakcijo na (v tem primeru) komarjev pik, ki lahko povzroči celo smrt. Dobimo izpuščaje, otečejo nam ustnice ali jezik, kašljamo, sopemo in težko dihamo. Tovrsten odziv na žuželke poznamo predvsem pri pikih čebel, a čeprav je anafilaktični šok ob komarjevem piku precej redek, je lahko ravno tako smrtonosen. V takšnem primeru sta nujni takojšnja medicinska pomoč in injekcija adrenalina.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.