foto: Vir: arhiv Svet24
Zakaj vas potem popoldne znova preplavi neustavljiva želja po slastnih in prepovedanih piškotih? Sprva se potolažite z dvema, ker pa se možgani na majhne količine sladkorja ne odzivajo več, sežete še po dveh in tako naprej do cele škatle.
Kako sladkarije vplivajo na telo?
V ameriški raziskavi so spremljali podgane, ki so jih več dni zapored hranili z velikimi količinami ogljikovih hidratov. Ugotovili so, da so tiste živali, ki so jim vsak dan po 12 ur ponujali sladke priboljške, ne le želele vse več hrane, pač pa so sčasoma postale anksiozne in počasne. Umaknile so se v kot in slepo opazovale dogajanje okoli sebe. Izločale so vse manj dopamina, ki je odgovoren za dobro razpoloženje in ga telo izloči ob vsakem obroku raznovrstne in zdrave hrane. Če pa se organizem navadi na vedno enako nezdravo, denimo sladko hrano, ostaja količina dopamina ves čas nizka. Tako se kemijski procesi v telesu prilagodijo prevelikim količinam ogljikovih hidratov. Ugotovili so še, da podgane, če že imajo izbiro, najraje jedo sladke ogljikove hidrate, torte in druge sladice. Še več, večina podgan je v eni uri pojedla vso sladko hrano oziroma zalogo kalorij za ves dan. Vse so se vdale kompulzivnemu vedenju, pripravljene so bile tvegati električne šoke, samo da bi prišle do sladkarij. Vdale so se močni želji po hrani.
Raziskave možganov so torej potrdile odvisnost. Znanstveniki so prepričani, da tudi pri ljudeh, ki trpijo zaradi odvisnosti od sladkarij, ključni receptorji sčasoma zamrejo, saj jih redno hranjenje preveč zmede. Po drugi strani morate jesti vse več in več, da bi se možgani na zaužito hrano sploh lahko odzvali z boljšim razpoloženjem.
Pogosto dodajanje prave kave in drugih poživil
Ugotovili so, da si ljudje, ki se ne morejo upreti sladkarijam, prizadevajo za popolnost, vendar žal na račun telesne izčrpanosti. Počitek in sprostitev nadomeščajo s sladkarijami in kavo ter drugimi energetskimi napitki. Na prvi pogled je to kar dobra rešitev, saj je glukoza glavno telesno gorivo, vendar pa jih takšen umetni pogon neizogibno privede v odvisnost od ogljikovih hidratov. Pri njih je nevarno predvsem nihanje krvnega sladkorja in posledično preveliko izločanje inzulina, ki uravnava krvni sladkor. Če je inzulina preveč, krvni sladkor naglo pade, oni pa morajo spet seči po nečem sladkem. Inzulin povzroča predvsem trebušno debelost.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.