Kaj se dogaja med lutealno fazo, kako jo dojemamo telesno in duševno ter kaj lahko v tej fazi cikla izboljšate? foto: Profimedia
V menstrualnem ciklu je lutealna faza obdobje med dnem po ovulaciji in dnem pred začetkom menstruacije. Jajčece, ki se je pred tem sprostilo iz jajčnika, nadaljuje svojo pot proti maternici – če jo oplodi spermij, postane oplojena zigota, ki se lahko ugnezdi v maternično sluznico. Pri tem ji pomaga hormon, ki ga proizvaja rumeno telesce in katerega raven se od takrat povečuje.
Rumeno telesce je žleza, ki nastane iz preostale prazne ovojnice folikla po ovulaciji. Luteinizirajoči hormon (LH), ki ga izloča hipofiza, v rumenem telescu sproži proizvodnjo progesterona. Naloga progesterona je, da preoblikuje maternično sluznico, tako da lahko sprejme zigoto. Ob morebitni nosečnosti visoka raven progesterona preprečuje dozorevanje nadaljnjih (takrat nepotrebnih) jajčec in s tem začetek menstruacije.
Med lutealno fazo se zgodi dvoje: premikanje zigote (ali neoplojenega jajčeca) in vzporedno sproščanje hormona rumenega telesca. Maternična sluznica se odebeli ter začne proizvajati tekočine in hranilne snovi za morebitno oskrbo zarodka.
Da se ovulacijska faza konča z ovulacijo, lahko najbolj jasno prepoznate po spremembi v vaginalnem izcedku – v času okoli ovulacije ima konsistenco in barvo, ki spominja na jajčni beljak, po ovulaciji pa postane sluz materničnega vratu gostejša in bolj motna. Zgoščen izcedek med drugim preprečuje, da bi spermiji ali bakterije vstopili v maternico, če tam ni zrelega folikla.
Povprečna dolžina cikla je 28 dni, lutealna faza pa traja od 12 do 14 dni. V nasprotju s folikularno fazo pride v tej fazi tudi v primerih daljših ali krajših ciklov redkeje do pomembnih odstopanj. Ta odstopanja so običajno posledica motenj v hormonskem ravnovesju, na primer zaradi šibkega rumenega telesca, sindroma policističnih jajčnikov (PCOS) ali menopavze. Če se vam lutealna faza zdi izrazito dolga ali kratka, se preventivno posvetujte z zdravnikom.
Če želite zanositi, je prekratka lutealna faza lahko problematična, saj maternična sluznica potrebuje dovolj časa, da se oplojeno jajčece lahko ugnezdi – idealno več kot 12 dni. Kako dolga pa mora biti lutealna faza, da lahko zanosite? Verjetnost uspešne nosečnosti se povečuje s trajanjem lutealne faze – če je ta krajša od 11 dni, je treba možne vzroke pojasniti z medicinskega stališča.
Maternična sluznica potrebuje dovolj časa, da se oplojeno jajčece lahko ugnezdi – idealno več kot 12 dni.
foto: Profimedia
Ženske lutealno fazo doživljajo bolj ali manj intenzivno – zaznavanje čustvenih ali telesnih sprememb je namreč zelo individualno. Ne glede na intenzivnost čustvenih in telesnih učinkov morate pomislite nase in se vprašati, kaj vam v lutealni fazi dobro dene.
Kako se počutite v lutealni fazi? Hormonska nihaja so pogosto opazna pri splošnem počutju, in sicer kot brezvoljnost, utrujenost, bolečine v hrbtu, glavoboli, napihnjenost ali prebavne težave. Ženske, ki trpijo za predmenstrualnim sindromom (PMS), lahko občutijo tudi druge simptome, kot so občutek napetosti v prsih, trebušni krči, bolečine v sklepih in mišicah, vročinski oblivi ter motnje spanja.
Poleg organskih simptomov so za lutealno fazo značilna tudi bolj ali manj izrazita nihanja razpoloženja. Morda ste nagnjeni k temu, da se umaknete od vsega in se posvetite sami sebi? Če občutite potrebo po počitku in sprostitvi, si ustvarite prijetno okolje in si privoščite, kar vam dobro dene – na primer toplo kopel, popoldanski počitek ali nego telesa. K notranjemu ravnovesju pa pripomorejo tudi vaje čuječnosti.
Do faze ovulacije je zmogljivost vašega telesa na visoki ravni, v lutealni fazi pa morate k športu pristopiti bolj sproščeno. Opazili boste, da se je raven vaše energije nekoliko znižala, zato se osredotočite na nezahtevne vzdržljivostne treninge, to so denimo:
Stranski učinek lutealne faze je ta, da se pri marsikateri žensku pojavi povečan apetit ali celo volčja lakota: telo namreč zahteva dodatno energijo, ki jo potrebuje za obvladovanje lutealne faze. Prav zato morate na svoj nakupovalni seznam vključiti živila z ogljikovimi hidrati in beljakovinami. Ogljikove hidrate boste dobili iz polnozrnatih izdelkov in škrobnate zelenjave, beljakovine pa vsebujejo stročnice, jajca, mlečni izdelki, pusto meso in ribe.
Ogljikove hidrate zagotavljajo polnozrnati izdelki in škrobnata zelenjava, kot so krompir, sladki krompir, korenje, buče in ohrovt.
foto: Profimedia
Za lutealno fazo je značilno večje nihanje razpoloženja, kar pomagajo preprečevati vitamini iz skupine B, zlasti vitamina B6 in B12. Oba namreč podpirata organizem pri sintezi hormonov sreče – serotonina in dopamina.
Prav tako je treba uživati magnezij, ki izravnava hormonsko ravnovesje in pomaga pri sproščanju mišic. To lahko prepreči menstrualne bolečine, ki se pojavijo pred menstruacijo.
Med lutealno fazo si morate vsaj enkrat ali dvakrat privoščiti ribe, saj denimo losos, slanik in skuša niso le dobri viri vitamina B, ampak zagotavljajo tudi zdrave maščobe (omega-3-maščobne kisline). Če se prehranjujete vegansko, lahko maščobe zaužijete tudi v obliki rastlinskih virov, npr. avokada, lanenega semena in visokokakovostnih rastlinskih olj, kot so repično, sončnično, orehovo in laneno olje.
V lutealni fazi kompleksni hormonski procesi povzročijo možne simptome, kot so manjša zmogljivost, nihanje razpoloženja in lahko tudi telesne težave, kot je PMS. To lahko preprečite s prehrano, prilagojeno ciklu, in primerno telesno vadbo. Počnite to, kar vam dobro dene, poskrbite za svoje počutje in zavestno doživite lutealno fazo.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.