Utrinek iz predstave Predali legendarnega berlinskega gledališkega kolektiva She She Pop foto: Benjamin Krieg
She She Pop v Ljubljano prihajajo prvič, v Slovenskem mladinskem gledališču pa bodo gostovali s predstavo Predali, v kateri Zahodne Berlinčanke dobesedno brskajo po predalih žensk, ki so odrasle na vzhodni strani Berlinskega zidu, da bi iz njihovih dnevnikov in pisem, a tudi njim ljubih pesmi in knjig razbrale, kaj jih druži in kaj ločuje. Vzhodnjakinje jim v predstavi, ki ponovno združitev Nemčij obravnava kot zakonsko terapijo, seveda ne ostanejo dolžne.
"Predali niso nikakršen popreproščen poskus obujanja vzhodno-zahodnonemške preteklosti, temveč niz asociativno povezanih misli o tem, kaj je tisto, zaradi česar smo postali, kdor smo. Zabaven in globok večer, ki ostane s tabo še dolgo po tem, ko se predstava konča," je o predstavi zapisal nemški kritik Tom Mustoph.
Predstava bo v nemščini, opremljena s slovenskimi in angleškimi nadnapisi. Po njej bo pogovor z ustvarjalkami.
Na 25. izdaji mednarodnega festivala sodobnih umetnosti Mesto žensk se bo sicer na 18 prizoriščih predstavilo 160 sodelujočih, novost pa je, da bo festival v manjšem obsegu potekal tudi v Mariboru in Zagrebu.
Geslo letošnje izdaje je #HerStory, ki govori tako o njeni, ženski zgodovini kot o njeni, ženski zgodbi. "Pri tem ni govora o posebni zgodovini, ki bi veljala samo za ženske, temveč o delu splošne zgodovine, ki umanjka, ker so se v preteklosti večinoma vrednotili le moški dogodki," je na novinarski konferenci pojasnila umetniški vodja festivala Mesto žensk Teja Reba. Po njenih besedah je čas za nekaj feminističnega revizionizma - feministične re-interpretacije dejstev, dogodkov in tradicij. Na festivalu si zato spregledano, zamolčano in zatrto želijo narediti vidno.
Rezidentka letošnje izdaje je poljsko-britanska ustvarjalka Alicja Rogalska, ki se je posvetila raziskovanju izbrisanih in bo 2. oktobra v Galeriji Škuc odprla razstavo Oblike pritiska, v fokusu pa bo slovenska književnica, skladateljica in magistrica sociologije Nina Dragičević.
Premiero bosta na festivalu doživela predstava Brina Bare Kolenc in Leje Jurišič, ki se ukvarja z emancipatornim momentom slovenskega sodobnega plesa v 2. svetovni vojni, katerega nosilka je bila Marta Paulin - Brina, ter performans Golo življenje, ki ga s sodelavkami podpisuje interdisciplinarna umetnica Olja Grubić.
Med tujimi gostovanji bodo predstava Tanz avstrijske umetnice Florentine Holzinger, predstava Muyte Maker mlade francoske koreografinje Flore Detraz in performans In Posse: ženska sperma provokativne britanske umetnice Charlotte Jarvis. Veliki jubilejni festivalski finale bo 13. oktobra.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.