Leopold I. na nastopu v sklopu dogodka Jernejevo 2024 foto: Luka Klarič
Michael Leopold, bolj znan pod umetniškim imenom Leopold I., je raper, glasbenik in prevajalec iz Gornje Radgone, ki zdaj ustvarja v Mariboru. S svojim prvim albumom *Dobro jütro* se je uveljavil na slovenski glasbeni sceni. Njegova glasba je preplet različnih žanrov, vključno s hip-hopom, trapom, ska punkom in EDM-om, vse pesmi pa izvaja v radgonskem narečju, kar daje njegovemu izrazu posebno avtentičnost. Album vključuje pesmi, kot so »Povej«, »Nesen« in »Kinderšpil« – slednja je priredba nemške pesmi »Alle Kinder« in je prispevala k njegovemu prepoznavanju na festivalih, kjer je osvojil tudi nagrade za najboljšo novo skladbo. Prelomnica v njegovi karieri je bila skladba Kinderšpil, ki ga je izstrelila v prvo vrsto slovenske glasbene scene. Idejo zanjo je dobil od nemške skupine Moop mama in njihove pesmi Alle Kinder.
»Kot raper danes absolutno mislim, da moraš rapati v svojem narečju. Sam sem potreboval nekaj časa, da sem se tega naučil. Ljudje pač začutijo, če nekaj ni pristno, in če bi rapal v knjižni slovenščini, bi takoj izgubil eno raven osebnosti, s katero se človek lahko poveže. Mislim, da je pomembno ohranjati svoje korenine ali pa se jih vsaj vsake toliko spomniti. Samo če poznaš svojo zgodovino, če si povezan s koreninami, lahko tudi kot oseba zrasteš čez to in samo na ta način se lahko spoznaš,« je za Vestnik povedal raper. Pri ustvarjanju se skuša izogibati temu, da bi v svoje pesmi dal preveč sebe oziroma svojih osebnih zgodb. Namesto tega raje črpa ideje iz družbenega dogajanja, poezije, literature, filmov. »Morda najbolj osebna je skladba Čizi, ki je najprej sploh nisem nameraval izdati, a je potem vseeno prišla ven. Ali pa tudi najnovejša Skada, ki govori o tem, kako sem nehal kaditi travo. Sicer pa raje razlagam o drugih ljudeh (smeh).«
Leopold I. je v glasbi izrazito družbeno kritičen. Tematike njegovih pesmi pogosto vključujejo humor, pa tudi resne kritike političnega stanja in družbenih problemov, čeprav poudarja, da se politično ne opredeljuje. Inspiracijo za besedila črpa iz vsakdanjega življenja, knjig, filmov in svojih izkušenj. Poleg tega svoje ideje pogosto zapisuje med vsakodnevnimi aktivnostmi, kot je na primer kolesarjenje.
Kot prevajalec iz nemščine in glasbenik je moral skrbno uravnavati čas med delom in glasbo. Zaradi naraščajoče glasbene kariere se je nedavno odločil za samostojno pot, kar mu omogoča več svobode za ustvarjanje in nastope. S svojimi edinstvenimi družbeno angažiranimi besedili in navezanostjo na svoje narečje se je Leopold I. uveljavil kot edinstven glas v slovenskem hip-hopu.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.