Svet slavnih
 

Danes bi 95. rojstni dan praznoval Slavko Avsenik

26. 11. 2024; 18.00
Avtor: K.M.
Slavko Avsenik

Slavko Avsenik foto: arhiv Simon Golobič

Slavko Avsenik, pionir narodnozabavne glasbe in ustvarjalec "Na Golici," je s svojim ansamblom postavil temelje slovenske glasbene dediščine.

Na današnji dan leta 1929 se je rodil Slavko Avsenik, sinonim za narodnozabavno glasbo v Sloveniji in širše. Kot ustanovitelj Ansambla bratov Avsenik je s svojimi melodijami zaznamoval generacije poslušalcev, hkrati pa postavil temelje glasbenemu žanru, ki ga danes poznamo kot "oberkrainerski zvok." Slavko Avsenik se je rodil v Begunjah na Gorenjskem kot najmlajši izmed šestih otrok. Glasba ga je spremljala že od otroštva – družinski orkester, ki so ga leta 1936 ustanovili na očetovo pobudo, je bil Slavkov prvi stik z igranjem. Po osnovni šoli je ostal na domači kmetiji, kjer je ob različnih priložnostih poprijel za harmoniko in navduševal poslušalce.

A Slavko ni bil samo glasbenik – bil je tudi izjemen športnik. Leta 1946 je kot član državne reprezentance v smučarskih skokih dosegel osebni rekord s skokom 74 metrov v Planici. Kljub športnim uspehom je njegovo srce ostajalo pri glasbi. Leta 1953 je Slavko skupaj z bratom Vilkom ustanovil Trio Slavka Avsenika, ki se je kmalu razširil v Ansambel bratov Avsenik. Njihov značilni zvok, ki je združeval klavirsko harmoniko, klarinet, trobento, bariton in kitaro, je hitro osvojil poslušalce.

Pravi preboj je ansambel dosegel s skladbo "Na Golici" (1954), ki velja za eno najbolj predvajanih instrumentalnih skladb na svetu. Njihove melodije, kot so "Slovenija, od kod lepote tvoje," "Planica, Planica" in "Tam, kjer murke cveto," so postale brezčasne himne slovenske glasbene dediščine.

Mednarodni uspeh in vpliv

Ansambel bratov Avsenik je ustvaril več kot 700 avtorskih skladb. Nastopili so na več kot 8.000 koncertih po vsem svetu, vključno z ZDA, Kanado in večino evropskih držav. Glasbeniki so prejeli številna priznanja, med njimi 31 zlatih, dve platinasti in eno diamantno ploščo. Njihov "oberkrainerski zvok" ni osvojil le Slovenije, temveč je postal simbol veselja in povezanosti tudi v Nemčiji, Avstriji in drugih državah. Slavkov brat Vilko je bil odgovoren za glasbene aranžmaje, kar je bistveno prispevalo k unikatnosti njihovega izraza.

Poznejša leta in dediščina

Slavko Avsenik se je zaradi zdravstvenih težav leta 1990 poslovil od aktivnega nastopanja, a je ostal zvest glasbi. Njegova sinova, Slavko mlajši in Gregor, ter vnuk Sašo Avsenik in vnukinja Monika nadaljujejo družinsko glasbeno tradicijo. Leta 2012 je bila v Begunjah ustanovljena Glasbena šola Avsenik, ki skrbi za ohranjanje in širjenje njegove glasbene zapuščine. Begunje, kjer stoji tudi družinska gostilna Pri Jožovcu, so danes priljubljena destinacija za ljubitelje narodno-zabavne glasbe.

Slovo, a nepozaben vpliv

Slavko Avsenik je 2. julija 2015 umrl v domačih Begunjah na Gorenjskem, star 85 let. Njegova zapuščina pa ostaja živa – tako v Sloveniji kot drugod po svetu. Njegova glasba ni le del slovenske kulturne dediščine, temveč tudi simbol slovenske identitete, veselja in narodne povezanosti. Slavko Avsenik bo vedno ostal glasbeni velikan, ki je svetu podaril zvok veselja, harmonije in domačnosti.

prejšnji članek
S tem strahom se sooča Gaja Prestor
Svet slavnih
S tem strahom se sooča Gaja Prestor
naslednji članek
Slovenski voditelj se bo z ženo razvesil sina
Svet slavnih
Slovenski voditelj se bo z ženo razvesil sina

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.