Več spite, manj se redite. foto: Shutterstock
Šest let trajajoča raziskava je pokazala, da osebam, ki so pred dieto malo spale (manj od 6 ur dnevno), potem pa so spremenile spalne navade v prid daljšega spanca (od 7 do 8 ur dnevno), indeks telesne mase (ITM) ni zrasel, enako kot pri skupini vprašanih, ki že vse življenje spijo dalj časa. Pri skupini, ki je obdržala navado kratkega spanja, pa so opazili povečanje ITM-ja ter maščobnega tkiva.
Kratkotrajen spanec povečuje lakoto in spodbuja delo hormonov, ki aktivirajo občutek lakote. Potemtakem manj ur spanja pomeni več časa in možnosti za poseganje po hrani. Poleg tega je utrujenost oziroma neprespanost razlog za manjšo fizično aktivnost, s tem pa tudi za trošenje energije oziroma kalorij. Zanimivo je, da je obseg pasu pri ženskah, ki spijo pet ur, v povprečju za šest centimetrov večji od pasu tistih, ki spijo osem ur.
Sprememba slabih navad kratkotrajnega spanja v reden in kvaliteten osemurni počitek lahko opazno vpliva na zmanjšanje teže oziroma kopičenje maščobe. Raziskovalci so tudi ugotovili, da so slabo prespane noči pokazale 20 odstotkov slabše izgorevanje kalorij po zajtrku in povečan tek.
Zdravo je spati vsaj 7 ur
Dieta z zmerno redukcijo kalorijskega vnosa od 600 do 700 kcal na dan pozitivno vpliva na zmanjšanje kilogramov, še več pa lahko shujšate, če spite dovolj časa, to pomeni od 7 do 8 ur spanja. Če spite manj kot 6 ur, spite premalo.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.