foto: arhiv
V kraju Borovnica jih družina agronoma mag. Tineta Palčiča na svoji kmetiji goji v največjem nasadu pri nas. Čeprav se razprostirajo na šestih hektarjih, jih sadijo in negujejo, kot pravijo, s srcem in dušo. V tem času že pobirajo zrele temnomodre sadeže, polne zdravju koristnih snovi. Zaupali so nam vrsto vrtnarskih skrivnosti, kako jih je treba vzgajati in negovati, da bo poletna bera teh izvrstnih sadežev zdrava in obilna. Ste vedeli, da imajo kar dvakrat več mineralov in trikrat več vitamina C kot navadne gozdne borovnice?
Že pred več kot 30 leti je prve ameriške borovnice različnih sort v njihov družinski nasad posadil oče Anton Palčič, danes pa se delu v nasadu in pakirnici posveča vsa družina Palčič. »V našem nasadu poleg očeta Antona delajo mati Zora, brat Jernej in sestra Tadeja. Poleg mene v nasadu in pakirnici dela tudi moja žena Ines Markelc Palčič. Pomaga pa tudi že tretja generacija, sin Gal in hči Kaja,« pripoveduje mag. Tine Palčič, univ. dipl. ing. agronomije.
Šest hektarjev ameriških borovnic
Njihov nasad ameriških borovnic se razprostira na šestih hektarjih. Posadili so kar 20.000 grmov, in to tridesetih različnih sort, od zelo zgodnjih do zelo poznih. Dela jim zato nikoli ne zmanjka. V tem času ga imajo največ, saj delajo od jutra do večera. Zjutraj borovnice obirajo, popoldne jih pakirajo in pripravijo za razvoz.
Od zgodnjih do poznih sort
Če želimo na svojem vrtu zrele temnomodre plodove obirati od zgodnjega poletja, julija in avgusta, je najbolje posaditi tako zgodnje, srednje kot pozne sorte ameriških borovnic. Kako jih izbrati, da bodo dobro rodile in bodo obenem najokusnejše? »V naš nasad smo posadili sorto Bluetta, ki je zelo zgodnja sorta in jo v tem času ravno obiramo. Vendar je občutljiva na pozebo, zato bi bilo mogoče bolje posaditi sorti Spartan ali Duke, ki sta debelejši in obilneje rodita. Za obiranje sredi poletne sezone sta primerni sorti Bluecrop in Blueray. Pozne sorte so Elizabeth, Elliott in Aurora. Na tržišču je vsako leto toliko novih sort, da je težko govoriti, katera je bolj odporna in okusna. Nekatere so bolj sladke, druge nekoliko bolj kisle, zato je izbira odvisna tudi od posameznikovega okusa.«
Ustrezna priprava tal
Ameriške borovnice poleg sončne lege potrebujejo posebno skrbno pripravljena tla. »Od preostalih sadnih vrst se razlikujejo po posebnih zahtevah do tal. Ta morajo biti zračna, lahka, ustrezno prehranjena. Za dobro rast potrebujejo kisla tla s faktorjem kislosti pH od 3,5 do 5,5. Najboljša rastišča za ameriške borovnice so zato kisla šotna ali peščena tla.«
Več pozornosti zahtevajo tudi pri gnojenju. »Pri ameriških borovnicah ne smemo pretiravati z gnojenjem. S čezmernim odmerkom dušika namreč lahko uničimo celotno rastlino. Prav tako sta pri sajenju pomembni starost in kakovost sadike. Najprimernejši čas za sajenje ameriških borovnic je jeseni. Potrebujejo vsakoletno rez – tako vzgojno kot vzdrževalno rez, redno gnojenje in zalivanje, redno negovanje oziroma pletje plevela, zaščito pred točo in ptiči.« Zrele temnomodre sadeže je treba redno sproti pobirati.
Preperel kompost za gnojenje
»Ameriška borovnica v nasprotju z drugimi sadnimi rastlinami, razen brusnic, sprejema dušik v amonijski in ne v nitratni obliki. V domačem vrtu lahko uporabimo oziroma kupimo tudi gnojilo za rododendrone, ki imajo enake rastne zahteve kot borovnice. Uporabimo lahko dobro preperel kompost. Nikoli jih ne gnojimo s svežim hlevskim gnojem. Gnojimo jih lahko pred cvetenjem in med cvetenjem, da dobimo tudi dober rodni nastavek za naslednje leto.«
Vode potrebujejo v izobilju!
Ameriške borovnice so zelo žejne rastline, saj morajo imeti za dobro rast vode v izobilju. »Vendar pa voda ne sme zastajati, ker lahko korenine odmrejo. Borovnica ima zelo plitev koreninski sistem, seže do 40 centimetrov globoko, zato je pomembno, da imajo tla nekoliko večjo sposobnost zadrževanja vode.«
Zaščita pred točo in pticami
Ameriške borovnice zaradi slastnih temnomodrih plodov potrebujejo zaščito pred pticami, v muhastem poletnem nevihtnem vremenu pa seveda še pred točo. »Pred pticami in točo jih zaščitimo z mrežo. Za borovnice je registriranih zelo malo fitofarmacevtskih sredstev. Ker sadeže prodajamo vsem večjim trgovskim verigam po Sloveniji, moramo biti pri uporabi teh pripravkov izredno natančni. Uporabljamo jih le minimalno in le v času do tvorjenja plodov. Za vrtičkarje je mogoča tudi ekološka pridelava, saj lahko na trgu kupijo ekološke pripravke.«
Sladkanje z borovnicami
Družina Palčič živi z nasadom ameriških borovnic, zato te še zlasti v času sezone bogatijo njen vsakdanji jedilnik. »Na začetku sezone se jih vsi tako prenajemo, da jih po sezoni le redko še uporabimo v jedilnikih. Vendar jih tudi posušimo in zamrznemo, tako da lahko pozimi spečemo kakšne dobrote z borovnicami. Najraje pripravljamo sadne napitke,« je sklenil Tine Palčič.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.