V cimetovem lubju se nahaja eterično olje, ki vsebuje cinnamaldehid foto: Dreamstime
Če bi vam prevezali oči, bi ga nemudoma prepoznali po vonju. Cimet, kakopak, ki nosnice prijetno požgečka in misli ponese v praznični čas, ko si z njim še pogosteje začinimo napitke in jedi. Pa veste, kako ga pridobivamo?
Nekoč je cimet veljal za razkošno začimbo, ki je bila tako dragocena, da so jo poklanjali kot najbolj prestižno darilo. Kot poseben poklon je bil namenjen obdarovanju kraljev, posebna čast pa je bila z njim izkazana tudi na najbolj razkošnih porokah. Danes temu ni več tako, v 18. stoletju je namreč postal dostopen širšim množicam.
Na trgovinskih policah večinoma zasledimo kitajski cimet, ki je zgolj sorodnik pravega cimeta in se ne ponaša z okusom in vonjem pravega cimeta. Že res, da ima ostro aromo, a je kvaliteta občutno slabša, zaradi česar je tudi cenejši.
Začimbo pridobivajo iz istoimenskega tropskega drevesa, ki sega do 12 metrov visoko. Na plantažah ga večinoma gojijo v obliki grmov. Paličice, ki jih poznamo, nastajajo iz podskorje, ki jo lupijo z leto do dve starih poganjkov. Po 24 urni fermentaciji se iz njih postrga zunanja plast, notranja pa olupi. Skorjo nato pridelovalci zložijo drugo na drugo, posušijo, sledi pa zvijanje v paličice.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.