Pri nekaterih ljudeh je poklopec manj jasno izražen. foto: Profimedia
Prirojena deformacija se imenuje preaurikularni sinus, pojavi pa se lahko v obliki drobne luknjice, vozliča ali vdolbinice v katerem koli delu zunanjega ušesa, najpogosteje pa ob stičišču ušesa in obraza. Motnja se oblikuje že v zgodnjem razvoju zarodka, nekateri jo imajo na enem ušesu (najpogosteje gre za levo uho), pri drugih se razvije na obeh.
Luknjico imajo le redki
Nič nenavadnega ni, če za vdolbinico še niste slišali. Gre namreč za zelo redko deformacijo, ki jo najpogosteje zasledimo med afriškim in azijskim prebivalstvom. V Britaniji se denimo z omenjeno luknjico rodi zgolj odstotek prebivalstva, v Ameriki je odstotek še manjši, medtem ko se v Afriki in Aziji razmerje giblje od štiri pa vse do deset odstotkov.
Luknjica ostanek škrg?
Vzrok za nastanek vdolbinice ni znan, sta jo pa podrobneje preučevala znanstvenik Van Heusinger ter paleontolog in evolucijski biolog Neil Shubin. Prvi je svoje izsledke dokumentiral leta 1964, drugi pa v nedavni raziskavi, tekom katere je zapisal, da bi lahko bila vdolbinica evolucijski ostanek škrg.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.