15. oktober je svetovni dan zdravih dojk foto: Dreamstime
Ni najboljše rešitve
Poleg zdravljenja bolezni je pri vsem zelo pomembna podpora, ki jo bolnica prejme po prejeti diagnozi. Ta je največkrat odvisna od vsake posameznice. Ljudje smo si različni in potrebujemo ob različnih trenutkih različne odzive. »Obstaja faza samopomiritve. Da se človek lahko sooči sam s seboj. Nekateri za to potrebujejo daljše obdobje, spet drugi takoj potrebujejo podporo bližnjih. Deliti vest o diagnozi z nekom je seveda zelo koristno, v kateri fazi boš to naredil, pa je odločitev vsakega posameznika. Tudi izbira, komu boš to povedal, je zelo težka. O tem se mora človek odločiti sam,« je o prvih stikih z diagnozo povedala dr. Vesna Radonjič Miholič, specialistka klinične psihologije. Ob tem dodaja, da so pri samem postopku rehabilitacije pomembne tudi različne skupine podpore, tako za bolnika samega kot tudi tiste, namenjene svojcem. »Na tej točki pozabljamo, da bolezen ne vstopi le v življenje posameznika, temveč tudi v življenje vseh bližnjih. Ti pa ne doživljajo istih stvari kot bolnik. Tu je osnovni problem, da bolezen obremenjuje medosebne odnose.«
15. oktober – dan zdravih dojk
Pomen gibanja
Za učinkovitejše zdravljenje in preprečevanje ponovitve bolezni je izjemnega pomena gibanje. Takoj po bolezni je pomembno predvsem, da se ohranja kakršna koli mobilnost bolnice, pozneje pa, da se dodaja tudi intenzivnejše gibanje. Različne študije namreč kažejo, da ravno redna telesna aktivnost zmanjša možnosti za obolenje ali ponovitev same bolezni celo do dvajset odstotkov! »Načelno je vadba preventivni ukrep, torej gre za primarno preventivo. Pri tistih, ki so redno telesno dejavni najmanj 150 minut na teden – sicer mi priporočamo do okoli 300 minut zmerne ali intenzivne aktivnosti na teden –, je obolevnost za katero koli obliko raka bistveno manjša kot pri tistih, ki niso telesno dejavni, najbolj pa to velja za raka danke in debelega črevesa ter nato za raka dojk,« razkriva doc. dr. Vedran Hadžić, ki skupaj s slovenskim združenjem za boj proti raku dojk Europa Donna organizira redne vadbe za bolnice na Fakulteti za šport v Ljubljani.
Več informacij najdete na strani slovenska združenja za boj proti raku dojk, Europa Donna.
Čas po zdravljenju
Rak dojk je ozdravljiva oblika raka, izbira samega zdravljenja, ki traja od štiri do dvanajst mesecev, pa je odvisna od bioloških značilnosti tumorja in samega stanja bolezni. Izjemno pomembno pa je, da se bolnice po koncu zdravljenja vključijo v program sledenja pri onkologu.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.