Menopavza foto: Profimedia
Menopavza in hormonsko neravnovesje, ki jo spremlja, sta strah in trepet večine žensk. Ženske se na spremenjeno stanje hormonov različno odzivajo, vendar so tiste, ki psihičnih in fizičnih težav v obdobju po menopavzi nimajo, v manjšini, saj mednje spada le četrtina vseh žensk. V lekarnah lahko dobimo mnoga zdravila, ki pa imajo vsa po vrsti cel kup stranskih učinkov. Zakaj se ne bi za spremembo obrnili k naravni medicini in poskusili z zelišči?
Kumin ali rimska kumina
Raziskave kažejo, da fitoestrogeni blagodejno vplivajo na težave, ki spremljajo težave zaradi hormonskega neravnovesja, ki ga prinese menopavza. Če smo natančnejši, je z rednim uživanjem kumine možnost, da bo po menopavzi prišlo do osteoporoze, mnogo manjša. V Indiji so znanstveniki prišli do zaključka, da redno uživanje kumine zmanjša izločanje kalcija z urinom, koncentracija v kosteh pa se obenem poveča.
Koriander
Raziskave so pokazale, da eterično olje koriandra pospešuje delovanje žlez z notranjim izločanjem, med katere spadajo jetra, ščitnica, priželjc, obščitnice in nadledvična žleza. Poleg eteričnega olja so v koriandru pomembni še čreslovina, vitamin C, sitosterin, beljakovine in rastlinsko maščobno olje. Koriander v vseh oblikah, najsi je svež, posušen ali v obliki eteričnega olja, se zato priporoča ženskam, ko enkrat vstopijo v obdobje menopavze.
Sabljasti triplat
Triplat ali grško seno se prav tako priporoča pri tegobah, ki so povezane z menopavzo. Triplat ureja delovanje prebavil, zato je tudi presnova rudnin boljša. Priporoča se vsakodnevno jemanje izvlečka grškega sena; ne samo pri menopavzi, ampak tudi pri težavah pred menstruacijo in pri problemih s prostato.
Žajbelj
Žajbelj (Salvia officinalis) ni le priljubljeno kuharsko zelišče, ampak ga široko uporabljajo tudi kot tradicionalno zdravilo za ublažitev vročinskih oblivov. Ta rastlina vsebuje veliko taninov, ki krčijo tkivo, kar govori v prid njeni uporabi za zmanjšanje odvečnih telesnih izločkov. Sušilni učinki zelišča lahko koristijo tudi ob nočnem znojenju in težkih menstruacijah. Laboratorijske študije so pokazale, da nekatere sestavine v žajblju premorejo estrogene učinke, kar pojasnjuje tradicionalno uporabo žajblja v obdobju mene. V omenjene namene lahko pripravite poparek z enim do štirimi grami posušenega žajblja in ga popijete po tri skodelice na dan.
Grozdnata svetilka
Izvleček severnoameriške rastline grozdnata svetilka (Cimicifuga racemosa) že 50 let uporabljajo za ublažitev simptomov menopavze. Rastlina je bila predmet številnih kliničnih preskusov, v katerih so ugotovili značilno izboljšanje simptomov, kot so vročinski oblivi, nočno znojenje, nespečnost, depresija in tesnoba. Med temi težavami grozdnata svetlika najučinkoviteje deluje proti vročinskim oblivom, ki jih veliko žensk doživlja kot najtežavnejši simptom menopavze.
Njivska preslica
Pripravke iz njivske preslice so uporabljali že stari Rimljani in Grki. Verjeli so, da to zelišče ustavlja krvavitve, pomaga pri razjedah, ranah, tuberkulozi in boleznih ledvic. Ta rastlina je bogata z glikozidi ter skrbi za zdravje hormonskega sistema, srca in kosti, zato je še posebej priporočljiva za ženske v menopavzi. Njivska preslica lahko pomaga preprečiti valove vročine, utrujenost in napihnjenost. Poleg tega pomaga pri težavah z urinarnim traktom in ledvičnimi kamni.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.