V primeru težke oblike bolezni: Po nekaj dnevih visoke vročine nastopi hipotenzivna faza, temu obdobju sledi obdobje, kjer prevladujejo znaki odpovedi ledvic, pojavi se lahko nagnjenost h krvavitvam. foto: Profimedia
Prav na Dan žensk, 8. marca 2018, je Svetovni dan ledvic, ki je letos prav zato posvečen boleznim ledvic pri ženskah, pojasnjujejo na UKC Ljubljana.
Kako vpliva kronična ledvična bolezen na nosečnost?
''Nosečnost se pri bolnicah z ledvično boleznijo večkrat konča s spontanim splavom in prezgodnjim porodom. Zelo prezgodnji porod, to je porod pred 32. tednom nosečnosti, je zelo hud zaplet, saj ima lahko zelo prezgodaj rojen nedonošenček težave vse življenje. Ena najhujših oblik prizadetosti je cerebralna paraliza; ekstremno prezgodaj rojeni otroci, to so tisti, rojeni pred 28. tednom nosečnosti, imajo 100-krat večjo nevarnost za cerebralno paralizo kot rojeni ob pričakovanem dnevu poroda,'' opozarjajo v ljubljanskem kliničnem centru.
Zaradi poslabšanja bolezni predčasna sprožitev poroda
Bolnice se največkrat sicer zavedajo nevarnosti za svoje zdravje, redkeje pa pomislijo na to, da bo treba zaradi poslabšanja njihove bolezni porod sprožiti precej pred 40. tednom nosečnosti in da to lahko ogrozi njihovega otroka. ''Porod je včasih treba sprožiti prej tudi zato, ker plod zaostaja v rasti; če bi ga pustili v neugodnem okolju, bi lahko prišlo do smrti ploda v maternici.''
Zapleti ob bolezni
Zapleti, ki so pri bolnici s kronično ledvično boleznijo pogostejši, so zvišan arterijski krvni tlak, preeklampsija in nacepljena preeklampsija. Zvišan arterijski krvni tlak namreč ogroža plod in nosečnico, še posebej pa delovanje njenih ledvic. ''Preeklampsija je pojav zvišanega arterijskega krvnega tlaka in beljakovin v seču zaradi nosečnosti in se lahko pojavi tudi pri nosečnicah, ki imajo normalno delovanje ledvic. Kadar se na obstoječi zvišan arterijski krvni tlak nacepi preeklampsija, je to zelo nevarno, zato je ukrepanje nujno, ne glede na dolžino nosečnosti in ogroženost ploda,'' še pojasnjujejo.
Pravočasno opravite pregled
Redni pregledi pri ginekologu so potrebni za to, da se pravočasno ugotovi morebitni zaplet in čim prej ukrepa, zato se pri nosečnici izvajajo presejalne preiskave. Strokovnjaki svetujejo, naj se za nosečnost bolnica s kronično ledvično boleznijo odloči načrtovano, po temeljitem pogovoru z nefrologom in ginekologom.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.