astma foto: Dreamstime
Pobudnica svetovnega dneva je Globalna iniciativa za astmo (Gina). Iniciativa je na svoji spletni strani zapisala, da letos zaradi pandemije dneva ne bodo aktivno obeleževali. Dopuščajo pa lokalne, virtualne dogodke.
Astma je neozdravljiva bolezen, ki pa se jo da uspešno zdraviti in nadzorovati, kar zagotavlja čim bolj normalno življenje. Kljub temu po nekaterih ocenah več kot polovica ljudi z astmo nima dovolj dobrega nadzora nad boleznijo.
Astma se sicer najhitreje se širi v razvitem svetu, največja smrtnost za astmo pa je v slabše razvitih državah. Najmočnejši dejavniki tveganja za razvoj astme so izpostavljenost na alergene, kot so pršice v posteljnini in preprogah, onesnaževanje, cvetni prah, plesni in cigaretni dim. Simptomi astme, ki so težko dihanje, kašelj, tiščanje v prsih in piskajoče dihanje, se lahko pri bolnikih pojavijo tudi večkrat na dan.
Za bolnike z astmo pa zvišano tveganje predstavlja tudi okužba z novim koronavirusom, pri njih se lahko poslabša astma, možen pa je tudi težji potek koronavirusa. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) bolnikom z astmo svetuje, naj redno jemljejo preprečevalna zdravila za astmo.
"Tveganje poslabšanja je večje predvsem pri osebah, ki imajo že sicer težjo obliko astme, pri tistih, ki ne jemljejo redno predpisanih preventivnih zdravil ali pogosto potrebujejo olajševalna zdravila (Ventolin, Berodual)," so zapisali.
Fotografija je simbolična foto: Profimedia
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.