Zdravje
 

Sašo Avsenik razkril diagnozo - kaj je fokalna distonija?

28. 11. 2024; 13.30
Avtor: K.M.
Sašo Avsenik, Fokalna distonija

Kaj je fokalna distonija, s katero se sooča Sašo Avsenik? foto: Veseljak in Shutterstock

Sašo Avsenik je danes razkril, da je prejel diagnozo bolezni fokalna distonija. O kakšni bolezni je govora in kako vpliva na zdravje posameznika?

"Šel sem od zdravnika do zdravnika in iskal nasvet, kaj lahko naredim. V prejšnjem tednu sem bil v Hannoveru pri specialistu, kjer so mi diagnosticirali bolezen, ki se ji reče fokalna distonija," je v videoposnetku, ki ga je objavil na družbenih omrežjih, pojasnil Sašo Avsenik in dodal, da se jim bo zaradi te diagnoze za nekaj časa na odrih pridružil dodatni član na harmoniki, Ansambel Saša Avsenika pa bo naprej normalno deloval. Sašo bo skupaj s svojim Ansamblom na odru stal že zelo kmalu, saj imajo že 7. decembra koncert v Hali Tivoli in nato 21. decembra večer najlepših prazničnih melodij še v mariborski Dvorani Tabor.

Ob tem se zdaj številni sprašujejo, kaj sploh je fokalna distonija in kako vpliva na zdravje posameznika. Celotno Saševo pojasnilo pa najdete TUKAJ >>KLIKNI<<

Kaj je fokalna distonija?

Fokalna distonija je nevrološka motnja, ki vpliva na mišice, kar povzroči nenamerno, nenadzorovano krčenje mišic na specifičnih predelih telesa. Gre za vrsto distonije, kjer so prizadeti le določeni deli telesa, kot so roke, vrat ali obraz. Ta motnja lahko bistveno vpliva na gibanje in vsakodnevne aktivnosti, kar pa povzroča tako fizične kot psihološke izzive za tiste, ki trpijo zaradi nje. Pojavi se, ko se živčne poti, odgovorne za nadzor nad mišičnimi gibi, motijo. To vodi do nenadzorovanih gibov, kot so trzanje ali zategovanje mišic. Vzroki za nastanek fokalne distonije niso vedno jasni, vendar lahko vključujejo genetske predispozicije, okoljske dejavnike ali poškodbe živčevja. V nekaterih primerih pa so vzroki lahko povezani z nepravilnostmi v delovanju določenih delov možganov, ki so odgovorni za nadzor mišic.

Simptomi fokalne distonije

  • Simptomi fokalne distonije so specifični in se lahko pojavijo postopoma. Najpogostejši simptomi vključujejo:
  • Nenamerno trzanje ali krčenje mišic v določenih predelih telesa
  • Težave pri izvajanju vsakodnevnih nalog, kot so pisanje, držanje predmetov ali obračanje glave
  • Bolečine ali nelagodje v prizadetih mišicah
  • Povečana utrujenost zaradi nenadzorovanih gibov
  • Simptomi so pogosto osredotočeni na eno področje telesa, kot je roka (fokalna distonija roke), vrat (torticollis) ali obraz (oromandibularna distonija).

Kdo je ogrožen?

Fokalna distonija lahko prizadene ljudi vseh starosti, vendar je pogostejša pri odraslih, zlasti pri tistih, ki so bolj izpostavljeni ponavljajočim se gibanjem ali tistih, ki opravljajo naloge, ki zahtevajo natančno usklajevanje (naprimer glasbeniki, pisci ali športniki). Prav tako se fokalna distonija pogosteje pojavi pri ženskah kot pri moških, vendar ni povsem jasno, zakaj. Ravno Sašo Avsenik pa že celo svoje življenje ponavlja določene usklajene gibe ob igranju harmonike. 

Fokalna distonija lahko zelo vpliva na kakovost življenja, saj omejuje sposobnost izvajanja preprostih nalog, kot so pisanje, vožnja ali govorjenje. Zaradi nenamernih gibov ali bolečin, povezani z motnjo, lahko trpi tudi samozavest in čustveno počutje posameznika. Psihološka podpora in vključevanje v podporne skupine so lahko pomemben del celostnega zdravljenja.

Kakšno je zdravljenje?

Na spletni strani Društva bolnikov z distonijo so zapisali: "V primeru, da zdravnik odkrije vzrok za nastanek distonije lahko odredi specifično vzročno zdravljenje. V nasprotnem primeru so na voljo zdravila, ki lahko težave olajšajo. Najpogosteje predpisana zdravila so: zdravila z antiholinergičnim delovanjem, benzodiazepini, baklofen, mišični relaksansi. Zdravila se predpisujejo izkustveno." Več o tem pa si lahko preberete TUKAJ

prejšnji članek
Veste, zakaj nastaja prhljaj?
Moda&Lepota
Veste, zakaj nastaja prhljaj?
naslednji članek
Slovenska pevka zapustila narodnozabavni ansambel in se podala v rock
Svet slavnih
Slovenska pevka zapustila narodnozabavni ansambel in se podala v rock
#nasazenazenska
nasazenazenska

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.