Mala oaza dobrega počutja foto: Shutterstock
Najbolj blagodejno in sproščujoče je kopanje eno ali dve uri pred spanjem, ko je končan proces prebave. V kadi ostanemo le od 15 do 20 minut. Kopamo se največkrat dvakrat na teden.
Pri temperaturi vode med 34 in 38 stopinjami Celzija pride do širjenja por in pospešitve krvnega obtoka, kar sprošča mišice in živce ter pospeši izločanje strupov iz telesa. Optimalna temperatura zraka v kopalnici je 22 stopinj.
Po kopeli se oplaknemo, da speremo ostanke olja s kože, in se ne brišemo – kožo raje zgolj popivnamo z debelo voljno brisačo. Po kopeli nanesemo na še vlažno kožo kremo, fluid, gel ali olje, saj so vlažilni izdelki nepogrešljivi zaključek vsake kopeli.
Popolna kopel zmore ublažiti tudi bolečine. Tako tiste, ki so posledica preobremenjenih mišic, kot one, katerih vir so artritis ali druge poškodbe sklepov. V njej se namreč sproščajo mišična tkiva in ublaži pritisk v sklepih, hkrati se med kopeljo pospeši krvni pretok, kar blagodejno vpliva na bolečine, in kadar so te blažje, je nedvomno lažje trdno spati.
Slana kopel
Uporaba kopalnih soli sega globoko v zgodovino, številni zdravniki so v preteklosti poudarjali njihove zdravilne učinke na naše telo. Primerne so predvsem pri težavah s kožo, pospešujejo prekrvitev, krepijo in pomagajo proti utrujenosti. Za kopel potrebujete od 250 do 500 gramov morske soli, ki naj se najprej raztopi v vodi.
Glasbena spremljava
Da bi bila kopel še prijetnejša in sprostitev popolna, jo pospremite z nežnimi notami. Glasba poveča učinek sproščanja, saj spodbuja pozitivne misli ter dobro vpliva na srce in čustva. Glasbena terapija svetuje za sprostitev poslušanje zvrsti new age in nežne glasbe. Med klasiki najbolj pomirjajo Vivaldijeva Pomlad, Mozartova simfonija Jupiter, Beethovnov Sedmi kvartet za kitaro v F-duru in Rodrigov Concierto de Aranjuez za kitaro in orkester.
Kopel v vonju sveč
Ugasnite luči, prižgite sveče, globoko vdihnite … vse dokler se negativne misli ne utopijo v kadi. Za odganjanje stresa in zbujanje pozitivne energije se prepustite mirnemu vonju lesketajoče se kopeli in svetlobe svečk.
Kopel in suha koža
Če imate suho kožo, se ne namakajte več kot od 10 do 15 minut na teden. Pri tem uporabljajte nadomestke mila ali oljne kopeli. Z dodajanjem oljnih kopeli koži povrnemo vlago, saj pomagamo ustvariti primerno lipidno zaščitno plast, ki pomaga zadrževati vodo v njeni vrhnji plasti.
Še več lepotnih, modnih, zdravstvenih in prehranskih nasvetov najdete v priljubljeni ženski reviji BZ (Bodi zdrava), ki jo lahko kupite tudi v prodajalnah dm po vsej Sloveniji.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.