Fotografija je simbolična. foto: Profimedia
Ob vznožju Triglava je v ponedeljek tujo državljanko ugriznil gad. V soglasju s pacientko, ki je bila pripeljana v UKC Ljubljana, iz tam sporočajo, da se ta dobro počuti in da njeno življenje ni ogroženo. Več o dogodku si preberite TUKAJ!
UKC Ljubljana ob tem sporoča, da je bil to že četrti primer ugriza kače v letošnjem letu, ki so ga obravnavali v njihovih prostorih, od tega so obravnavali dva ugriza modrasa in dva ugriza gada, trem osebam so ob tem zagotovili protistrup. Za primerjavo je v lanskem letuCenter za zastrupitveobravnaval 12 primerov.
"V Sloveniji živi 11 vrst kač, med njimi so tudi tri strupene - modras, navadni gad in laški gad. Ugriz teh kač je lahko tudi ogrožajoč za zdravje ljudi. A da bi odrasel človek umrl zaradi ugriza strupenjače iz naših krajev, bi moral imeti že zelo veliko smolo," poudarja Damjan Grenc, dr. med.. "Njihovi strupi lahko povzročajo hude otekline in motnje v delovanju sistema strjevanja krvi. Kar 25 odstotkov ugrizov, ki jih obravnavamo v centru, je ugrizov v roke. V primeru, da do ugriza pride." Damjan Grenc, dr. med. iz Centra za zastrupitve svetuje, da kačo slikate oziroma jo identificirate.
"V Center za zastrupitve UKC Ljubljana pridejo le bolniki, ki imajo srednje hude do hude znake zastrupitve zaradi ugriza strupenih kač. Če pride do zelo velike lokalne otekline, če imajo ljudje hude bolečine ali bruhajo, imajo drisko, nizek pritisk, težko dihajo ali imajo kako drugo sistemsko reakcijo, poiščejo zdravniško pomoč. Veliko ljudi zdravniške pomoči sploh ne poišče, ugrizi kač namreč najpogosteje sploh niso nevarni. Ljudem svetujem, naj se kačam v naravi izognejo in ne drezajo vanje. V kače torej ne drezamo, se jih izogibamo. Zavedati se je treba, da kače so in da posegamo v njihovo naravno okolje," dodaja Grenc.
Zdravniki v Centru za zastrupitve UKC Ljubljana obravnavajo poleg primerov ugriza kače v naravi tudi ugrize eksotičnih kač (na primer ugriz mokasinke in klopotače na razstavi kač). »Ob sumu, da je prišlo do ugriza kače svetujem, da se človek pri odločitvi, ali bo poiskal zdravniško pomoč, ravna po svojem počutju. Ko kača ugrizne, lahko to zgleda zelo različno, lahko sta klasični dve luknjici, lahko je samo ena luknjica, lahko je opraskanina, odvisno od situacije, v kateri je do ugriza prišlo,« pravi Damjan Grenc, dr. med.
Kaj morate narediti po ugrizu?
Ugrizno mesto je treba očistiti, če bi ob mestu ugriza še ostalo kaj strupa, ga je treba obrisati stran od mesta rane, da se ga ne zanese še dodatno v rano, nato se rano pokrije, prizadeti ud se imobilizira po načelih prve pomoči in se poskuša bolnika na čim manj travmatičen način spraviti do zdravnika. "Ne zarezujemo, ne podvezujemo, ne sesamo, ne izžigamo, to so dokazano metode, ki ne učinkujejo, ne pomagajo. Strupa kače ne morete dobiti ven iz rane, počasi se širi v tkiva, po žilah se raznese po telesu," poudarja Damjan Grenc, dr. med.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.