Življenjski slog
 

7 stvari, ki jih morate vedeti pred nakupom kamina na drva

11. 9. 2024; 16.55
Avtor: Vsebino omogoča Peči Keramika
naslovna-pec

Peč obložena s keramiko foto: Peči keramika

Kamini na drva so že dolgo poznani po svoji ogrevalni funkciji, dandanes pa je pomemben tudi estetski vidik. Zato se je izbire in namestitve kamina na drva potrebno lotiti premišljeno, saj je od tega odvisna njegova učinkovitost in življenjska doba.

Danes obstaja ogromno različnih kaminov na drva, ki se med seboj razlikujejo po videzu, načinu vgradnje, velikosti, obliki kurišča in tudi učinkovitosti zadrževanja toplote. In glede na to, da je kamin na drva dolgoročna naložba, je potrebno pred nakupom kamina na drva dobro pomisliti na nekatere ključne stvari.

  1. Namembnost kamina na drva

Nekateri se odločijo za kamnin na drva izključno zato, da z njim popestrijo prostor, drugi želijo poskrbeti za prijetno vzdušje, medtem ko želijo nekateri z njim ogrevati celotno hišo. S kakšnim namenom kupujete kamin, je ključno vprašanje na katerega si morate odgovoriti pred nakupom.

Namembnost kamina na drva močno vpliva na to, iz kakšnih materialov je izdelan kamin. Za dobre akumulacijske sposobnosti so odgovorni materiali, stiskani iz gline in preostalih primesi, kot so pečarske šamotne plošče in opeke, ki odlično prejemajo in zadržujejo toploto. Če želite kamin na drva uporabljati le za dodatek k ogrevanju, potem je dovolj, če izberete srednje težke sevalne plošče ali opeke.

  1. Toplozračni ali sevalni kamini na drva

Pred nakupom kamina na drva je dobro vedeti, da ločimo dve vrsti kaminov, in sicer toplozračne in sevalne kamine na drva.

Toplozračni kamin na drva deluje po principu segrevanja zraka in sevanja. Pri tej vrsti kamnina vhodni zračni podpih prihaja v podstavku pod kurišče, potuje mimo kurišča in v prostor enakomerno uhaja skozi zgornjo režo. Ko je prostor primerno segret, se reža zapre in v nadaljevanju se toplota zadržuje v komori, kar povzroči daljše sevanje in akumulacijo.

Sevalni kamin na drva ima daljšo akumulacijsko sposobnost, saj nima vgrajenih zračnikov za podpih in izpih zraka. z vgradnjo sevalnih ogrevalnih oblog tako lahko prostor segrevate tudi do 24 ur po koncu kurjenja.

Moderna peč foto: Peči keramika

  1. Velikost prostora in postavitev v prostoru

Prostor, v katerega nameravate postaviti kamin na dva, v veliki meri odloča o tem, kakšen kamin izbrati. Pri tem je potrebno razmisliti o velikosti prostora in izbrati najboljše mesto za postavitev kamina na drva.

Seveda je popolnoma logično, da boste v večji prostor lahko namestili večji kamin na drva, medtem ko je za manjše prostore priporočljivo izbrati manjše modele. Običajno je kamin na drva osrednja točka v prostoru, edini omejitveni dejavnik je odvod plinov, ki nastajajo pri zgorevanju drv, zato mora biti obvezno postavljen ob dimniku.

  1. Vrsta kaminskega vložka glede na zasteklitev

Duša vsakega modernega kamina na drva je kaminski vložek, ki poskrbi za učinkovito izgorevanje. Izdelan je iz jekla ali litega železa in je nato dodatno obzidan s šamotno opeko. Danes imamo na voljo veliko vrst kaminskih vložkov, ki se med seboj razlikujejo v obliki oziroma vrsti zasteklitve. Med najbolj priljubljenimi so:

  • ravna zasteklitev je primerna za kamine, katere postavite ravno na steno ali diagonalno v kot;
  • kotna zasteklitev je primerna za kamine, ki so nameščeni na različne vogale sten;
  • tristranska zasteklitev vam omogoča pogled na ogenj iz vseh strani;
  • tunelska zasteklitev je idealna povezovanju sosednjih bivalnih prostorov, saj imajo zasteklitev na obeh straneh.
Peč v dnevni sobi

Peč v dnevni sobi foto: Peči keramika

Peči na drva

Peči na drva foto: Peči keramika

prejšnji članek
Fehtarje boste na prvi turneji spoznali v novi luči
Kultura
Fehtarje boste na prvi turneji spoznali v novi luči
naslednji članek
Zakaj je aloe vera tako zelo dragocena za kožo?
Moda&Lepota
Zakaj je aloe vera tako zelo dragocena za kožo?
#nasazenazenska
nasazenazenska

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.