Življenjski slog
 

5 vzrokov za pojav bele plesni na zemlji lončnic

13. 1. 2025; 12.00
Avtor: V.M.
bela plesen, rastline, zemlja

Bela plesen na zemlji foto: Shutterstock

Ste pri lončnicah že kdaj opazili, da se je na površini zemlje pojavila bela plesen? Nevšečnost je zelo pogosta, ukrepati pa je potrebno takoj. Ste vedeli, da pomaga tudi cimet?

Bela plesen nakazuje na glivično okužbo, ki lahko zelo oslabi koreninski sistem rastline, kar lahko sčasoma povzroči njen propad. Lončnici je zato potrebno hitro pomagati in vzpostaviti ravnovesje med zalivanjem, temperaturo, svetlobo in vlažnostjo zraka. A najprej preverimo, zakaj sploh pride do nevšečnosti.

5 vzrokov

Prekomerno zalivanje: Verjetno ste na slednje najprej pomislili in seveda imate prav. Če pretiravamo z zalivanjem lončnic, je zemlja nenehno vlažna, kar ustvarja idealne pogoje za razrast plesni. Prevelika količina vlage v zemlji prav tako preprečuje ustrezno zračenje, kar še dodatno pospeši razvoj plesni.

Slaba drenaža: Če ste se lotili sajenja lončnic in pri tem niste poskrbeli za drenažo, potem se bo kaj hitro pojavila težava. Lonček mora imeti zagotovljeno odtekanje vode, sicer se vlaga zadržuje na dnu, kar bo v razmeroma kratkem času vplivalo na pojav plesni. Problem lahko nastane tudi, če slabo drenažo spremlja preveč kompakten substrat. Zato naslednjič nikar ne zamahnite z roko in raje poskrbite za ustrezno drenažo.

Visoka zračna vlaga: Morda se vam ne zdi, da bi bilo lahko problematično okolje z visoko zračno vlago, a vrtnarji opozarjajo tudi na slednje. Celo prostor z omejenim zračenjem lahko predstavlja problem.

Prekomerno zalivanje lončnic je glavni razlog za pojav bele plesni. foto: Profimedia

Organski ostanki: O ja, organski material v ali na površini zemlje ima prav tako vpliv na pojav glivične okužbe. Ostanke starega substrata zato raje odstranite, saj se na njem nahaja dovolj hranil za razrast plesni.

Prekomerno gnojenje: 'Malce več gnojila ne škodi' zagotovo ni dobra misel. Prekomerna koncentracija gnojila namreč v zemlji ustvari neustrezno kemijsko ravnovesje, ki plesni nudi odlično podporo za rast.

Kako ukrepati?

Če na površini zemlje vaših lončnic opazite belo plesen, se kar hitro lotite odstranjevanja. Poberite jo s površja, še bolje pa je, da zamenjate vrhnjo plast zemlje. Zatem po površini zemlje posujte cimet, ki je, tega morda niste vedeli, naraven fungicid (sredstvo za zatiranje gliv).

Cimet je naravno sredstvo za zatiranje gliv. foto: Revija Zarja

prejšnji članek
Tedenski horoskop: brezpogojna ljubezen vam lahko podari notranji mir
Horoskop
Tedenski horoskop: brezpogojna ljubezen vam lahko podari notranji mir
naslednji članek
Zdravi trendi, ki jih bomo spremljali v letu 2025
Življenjski slog
Zdravi trendi, ki jih bomo spremljali v letu 2025

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.