Morda se danes sprašuješ, zakaj je na sporedu 29. februar, ki ga imamo na našem koledarju zgolj vsake štiri leta. To zagotovo ni povezano s tem, da se v istem letu, vsake štiri leta, odvijajo letne olimpijske igre, odgovor pa je vseeno zanimiv.
Prestopno leto tako nastopi vsake štiri leta, to je leto, ko imamo na koledarju 1 dan več, ali drugače povedano, leto, ko moraš za en dan večkrat v šolo. Vsake štiri leta je tako namesto 365 dni, le-teh 366. Se sprašuješ zakaj?
Prestopna leta so v koledar uvedli zato, da se koledarsko leto ves čas ujema z letnimi časi. Letni časi se na Zemlji ponavljajo vsako tropsko leto; to je čas, ki ga Zemlja potrebuje, da zaključi tirnico po orbiti okoli Sonca. Obhodni čas Zemlje je približno 365,2422 dni, torej bi se letni časi počasi zamikali, če bi uporabljali le preprost koledar s 365 dnevi. Z zgoraj opisanim občasnim dodajanjem dneva februarju dobimo v gregorijanskem koledarju v povprečju 365,2425 dni na leto, kar pomeni, da ta koledar v kar 4.000 letih zamuja le pol dneva.
Zanimivo, kajne?
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.