Kulinarika
 

Čajota kot okusni obrok z zdravilnimi lastnostmi

5. 11. 2024; 11.00
Avtor: K.M.
čajota

Buča čajota je vs ebolj pogosta tudi v Sloveniji. foto: Shutterstock

Čajota je izjemno hranljiva in vsestranska zelenjava, ki je v kuhinji nepogrešljiva zaradi svoje nežne teksture in blagodejnega vpliva na zdravje.

Čajota (Sechium edule), znana tudi kot mehiška kumara ali žepna buča, je svetlo zelena bučka, ki izvira iz Srednje Amerike, predvsem iz Mehike. Plodovi čajote imajo blag, rahlo sladkast okus in hrustljavo teksturo, ki se med kuhanjem ne spremeni. Zaradi tega je čajota vsestranska sestavina, primerna za kuhanje, pečenje, cvrtje in celo za uživanje v surovi obliki. V tem članku bomo raziskali, kako čajota pozitivno vpliva na zdravje ter delili nekaj preprostih receptov, ki jih lahko preizkusite doma.

Zdravstvene koristi čajote

Čajota je polna hranil, zaradi česar je odlična izbira za vse, ki si želijo zdrave in uravnotežene prehrane. Tu je nekaj glavnih zdravstvenih prednosti:

Nizek glikemični indeks: Čajota je nizkokalorična in vsebuje malo sladkorja, zato je primerna za diabetike in ljudi, ki pazijo na vnos ogljikovih hidratov.

Bogata z vlakninami: Vsebuje veliko vlaknin, kar pomaga pri prebavi in preprečuje težave, kot so zaprtje in napihnjenost.

Vitamini in minerali: Čajota vsebuje vitamin C, ki krepi imunski sistem, ter folat, ki je pomemben za presnovo. Vsebuje tudi kalij in magnezij.

Antioksidativne lastnosti: Zaradi antioksidantov, kot so flavonoidi in karotenoidi, pomaga pri zaščiti celic pred oksidativnim stresom in upočasnjuje staranje.

Učinkovito znižuje krvni tlak: Čajota vsebuje spojine, ki pomagajo zniževati krvni tlak, s čimer prispeva k zdravju srca.

Priprava in uporaba čajote

Čajoto lahko uporabljamo na številne načine, odvisno od želene jedi in okusa. Vse dele rastline je mogoče uživati, od korenine do listov in enega semena. Plod je zelo prilagodljiv: enostavno ga lahko iztisnemo za sok, uporabimo v solatah in salsah, pražimo, pečemo ali pripravljamo v sladicah. Čajoto lahko uporabite kot alternativo krompirju v juhah ali enolončnicah. Surovo čajoto lahko naribate in dodate solatam za dodatno hrustljavost in svežino.

Recepti s čajoto

Gratinirana čajota iz pečice je preprosta in okusna ideja za malico. foto: Shutterstock

Hrustljava solata iz čajote in rdeče čebule

Sestavine:

1 večja čajota (olupljena, če ima bodice)
1 rdeča čebula
Svež peteršilj
Sol, sveže mlet poper
Limonin sok ali kis
Oljčno olje

Priprava:

Čajoto narežite na tanke krhlje ali rezine in jo postavite v solatno skledo. Dodajte narezano rdečo čebulo in sesekljan peteršilj. Solato začinite s soljo, poprom, limoninim sokom in oljčnim oljem. Dobro premešajte in pustite marinirati približno 10 minut, da se okusi prepojijo. Po želji dodajte feferon za pikantnost.

Pražena čajota s timijanom in česnom

Sestavine:

2 čajoti, narezani na koščke


2 stroka česna, nasekljana
Sol, poper
Svež timijan
Oljčno olje
Priprava:
Čajoto narežite na koščke in jo rahlo začinite s soljo in poprom. Na ponvi segrejte oljčno olje, dodajte česen in ga pražite, dokler ne zadiši. Dodajte narezano čajoto in timijan ter pražite približno 10–15 minut, dokler ni čajota mehka, a še vedno čvrsta. Postrezite kot prilogo k mesu ali kot glavno jed ob solati.

Čajotina kremna juha

Sestavine:

2 čajoti, narezani na kocke
1 krompir, narezan na kocke
1 majhna čebula, nasekljana
2 stroka česna
500 ml zelenjavne jušne osnove
Sol, poper
Svež peteršilj ali timijan za okras

Priprava:

V loncu na oljčnem olju prepražite čebulo in česen. Dodajte krompir in čajoto ter zalijte z zelenjavno jušno osnovo. Kuhajte približno 20 minut, dokler krompir in čajota nista mehka. Juho pretlačite s paličnim mešalnikom, da dobite kremno teksturo. Po okusu dodajte sol in poper ter okrasite s svežim peteršiljem.

Gojenje čajote doma

Čajoto lahko gojite tudi doma, saj uspeva v toplejših podnebjih. Za začetek jo posadite po ledenih možeh, najlažje kar s celim plodom, saj bo iz njega vzklil poganjek. Potrebovala bo oporo, ker raste kot vzpenjavka, njeni dolgi poganjki pa so polni vitic, s katerimi se oprimejo opore. Čajota hitro raste in lahko pričakujete številne plodove do jeseni.

Kaj iskati pri nakupu čajote

Čajota je na voljo v različnih oblikah in velikostih. Najpogostejša sorta je hruškaste oblike. Barva se giblje od smetane do svetlo zelene, temno zelene in celo rjave. Večina jih ima gladko kožo z ribami (ali “knuckles”). Vse vrste so užitne, lupina pa je prehransko bogata. Ob nakupu iščite čajoto z zeleno kožo, ki je čvrsta. Ne pozabite, da je mehka čajota znak, da je plod začel zoreti, kar lahko vpliva na okus.

prejšnji članek
Depresija nova bolezen generacije?
Zdravje
Depresija nova bolezen generacije?
naslednji članek
Vid Valič ima srečo s spalnimi navadami hčere
Svet slavnih
Vid Valič ima srečo s spalnimi navadami hčere

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.