Normalno lasišče ima približno 120 tisoč lasnih mešičkov. Posamezni mešiček je povezan s krvnimi žilicami, živci, žlezo lojnico in mišico naježevalko. Velikost, oblika in lokacija mešička določa velikost in obliko lasnega vlakna – lasu. Lasje se tvorijo tako, da skozi krvni obtok prehajajo snovi, potrebne za tvorbo las, v čebulico – k brbončici, kjer s pomočjo bioloških procesov začne potekati tvorba novega lasnega vlakna. Na nastanek novih las in na rast v največji meri vplivajo hormoni, prehrana, geni, življenjski slog, starost in kozmetična sredstva, ki jih posameznik uporablja. Lasni mešički so zelo občutljivi in se hitro odzovejo na spremembe v telesu.
Z nego ne pretiravajte
Nikoli si ne smete las umivati vsak dan. S tem jih boste namreč oropali zdravega olja, ki je pomembno za sijoče lase. Pri umivanju nikar ne uporabljajte agresivne lasne kozmetike, saj ta oslabi delovanje lasnih mešičkov. Lase lahko umivate pogosteje, a le če imate prhljaj. Če ste med tistimi nesrečneži, ki jih pesti omenjena nadloga, lase negujte s kozmetiko, ki ne tanjša in ne izsuši las.
Prehrana za zdrave lase
Dermatologi poudarjajo, da mora lasem prijazna prehrana vsebovati vse potrebne hranilne snovi v primernih količinah, optimalnem razmerju in učinkoviti kombinaciji. Lasje za svojo čvrstost in rast potrebujejo kalcij, železo, magnezij in mineralne soli. Strokovnjaki priporočajo, naj za lepe lase vsak dan zaužijemo živalske in rastlinske beljakovine, žlico rastlinskih olj, bogatih z večkrat nenasičenimi maščobami, polnozrnata živila in veliko tekočine.
Najboljše živilo
Proso je ena od maloštevilnih rastlin, ki premorejo silicijevo kislino v topni obliki, kar organizmu omogoči njeno vsrkavanje. Ta še posebej koristi čvrstosti las. Občasno uživanje prosene kaše ali mlinsko-pekovskih izdelkov iz prosa vas bo rešilo težav zaradi razcepljenih lasnih konic, vsakodnevno uživanje pa bo glede na izsledke različnih raziskav pripomoglo k hitrejši rasti las.
5 razlogov za izpadanje las
Premalo železa. Za izpadanje las je lahko krivo pomanjkanje železa. Jejte dovolj suhega sadja, špinače in druge zelene listnate zelenjave, fižola, leče, semen in začimb. Če se boste odločili za železo v obliki dodatka k prehrani, se pred tem posvetujte s strokovnjakom.
Motnje delovanja ščitnice. Do izpadanja las lahko pripelje tudi preveč ali premalo aktivna ščitnica.
Nizka raven estrogena. Izguba las med menopavzo ni redkost, saj takrat v telesu začne padati raven ženskega hormona estrogena. Do hormonskih sprememb lahko pride tudi pri začetku ali po koncu jemanja hormonske kontracepcije, zato povečano izpadanje las tudi v tem obdobju ni redkost.
Porod. Tudi novopečene mamice se v prvih šestih mesecih po porodu pogosto spopadajo s povečano izgubo las. Tudi tu se vzrok skriva v hormonu estrogenu, ki pa se nekaj mesecev po porodu spet uravnovesi.
Kajenje. Izsledki različnih raziskav so pokazali, da kajenje škoduje tudi lasem. Ti lahko postanejo tanjši, bolj suhi, v skrajnem primeru lahko zaradi kajenja pride tudi do povečanega izpadanja las in plešavosti.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.