Moda&Lepota
 

To dietno pravilo vas bo preprosto stopilo!

27. 5. 2016; 11.30
Avtor: Marijana Mandić
Dieta za nepopravljive sladokusce
V preteklih nekaj mesecih je londonska ura Big Ben pomagala shujšati tisočim Angležinjam, zdaj pa je novica o njihovem uspehu dosegla tudi nas.

Najprej je londonska ura Big Ben pomagala shujšati tisočim Angležinjam, nato pa je novica o njihovem uspehu dosegla tudi nas.  Pravilo hujšanja po angleško je nadvse preprosto: vse dnevne obroke morate pojesti v osmih urah, tako da raje jeste malo več, opustiti pa morate vmesne prigrizke, ki zgolj vzbujajo apetit. Velja preizkusiti za 4 kg manj v desetih dneh!

Zakaj časovno pravilo deluje?

Obroki, zaužiti bolj skupaj, denimo v osmih urah, pospešijo presnovo mnogo bolj kot stalno grizljanje te ali one, še tako zdrave hrane. Če mora organizem prebaviti več hrane naenkrat, to pospeši hitrost naše notranje presnovne mašinerije.

Raziskava je še pokazala, da so bile tiste predstavnice nežnejšega spola, ki so vso hrano zaužile v razponu osmih ur, občutno manj lačne in njihova raven krvnega sladkorja je bila stabilnejša, zato so se počutile mnogo bolje. »Na podlagi lastnih izkušenj ljudje pravijo, da je to najpreprostejša in najučinkovitejša dieta vseh časov,« zagotavlja nutricionistka dr. Amanda Hamiltom, avtorica diete in knjižne uspešnice Jej, bodi lačen in shujšaj! Je pa tudi zelo praktičen način prehranjevanja, saj morate o tem, kaj boste dali pod zob, razmišljati le osem ur vsak dan.

Prilagodljiv jedilnik

Kajpak dieta predvideva tudi to, da imamo različne delovnike oziroma obveznosti, zato jim lahko svoj časovni jedilnik povsem prilagodimo. To pomeni, da lahko izberemo katerokoli časovno okno, pomembno je le, da hrano zaužijemo v osmih urah. Tako ni denimo nič hudega, če izpustimo zajtrk, saj je po drugi strani dokazano, da so hormoni, ki nadzorujejo občutek lakote, najnižji ravno zjutraj. A je enako dobro in učinkovito tudi, če jemo med dvanajsto in dvajseto uro zvečer. V obeh primerih telesu omogočimo 16-urni post, kar je dobro tudi za boljšo odzivnost celic na inzulin. »Dokler izpuščanje zajtrka ne pomeni bolj nezdravo izbiro hrane čez dan, je jutranji post vsekakor vredno poskusiti,« pojasnjuje dr. Amana Hamilton.

Neverjetne spremembe na telesu

Hitrejše izgorevanje maščob

Nujno je, da pustite telo že prvih nekaj dni brez hrane od 10 do 12 ur, da bi celice lahko porabile vso odvečno, uskladiščeno energijo iz jeter in mišic. Ko vam bo počutje dopuščalo, razpon podaljšajte na 16 ur. Šele tako se bo tudi uskladiščena maščoba lahko porabila za energijo. Takšen razmik med obrokoma, ki ga je najlažje izpeljati med večerjo in prvim obrokom naslednjega dne, telesu omogoči, da začne uporabljati uskladiščeno maščobo za glavno gorivo. Nekaterim pa je vendarle morda lažje izpustiti večerni obrok in začeti jesti zelo zgodaj zjutraj. Prisluhnite si!

Hitrejša presnova

Če ne jeste dlje kot 16 ur, se organizem brani tako, da upočasnjuje presnovo, lakota na 8 oziroma največ 12 ur pa pomeni čisto drugo zgodbo. Krajša obdobja lakote aktivirajo shujševalne hormone, ki vas istočasno poživijo. Takšen post celo pospeši izločanje rastnega hormona, ki pospešuje presnovo, ter adinopektina, hormona, ki topi maščobe.

Brez stradanja

Nujno je, da se med dieto počutite dobro, da ste polni energije. Če ni tako, količinsko nekoliko povečajte posamezne obroke, da vmesnega občutka hude lakote ne bo. Izkušnje anketirank kažejo, da je za prilagoditev telesa na jedilnik potrebnih le nekaj dni.

Bližnjica do odličnega razpoloženja

V hipu si lahko izboljšate razpoloženje in zatrete občutek lakote tako, da med obroki žvečite žvečilni gumi, najbolje takega z okusom mete ali kakšnega sadnega okusa. Žvečilni gumi izboljša prekrvljenost možganov, to pa poveča zbranost in dvigne energijo.

prejšnji članek
Razlog za ločitev - ni hotel otroka, zdaj se še maščuje
Svet slavnih
Razlog za ločitev - ni hotel otroka, zdaj se še maščuje
naslednji članek
Znana voditeljica na Pop TV na hitro spakirala!
Svet slavnih
Znana voditeljica na Pop TV na hitro spakirala!
#nasazenazenska
nasazenazenska

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.