Zdravje
 

Negativna čustva vzrok številnih bolezni

23. 2. 2025; 08.31
Avtor: T. S. / revija Jana
meditacija, umirjanje

Veliko vlogo pri zdravljenju imajo afirmacije. foto: Profimedia

Tudi vi verjamete, da so čustva, misli in prepričanja neposredno povezani s telesnim zdravjem? Seznanite se s koraki samozdravljenja ...

Da so um, čustva in telo neločljivo povezani, so vedeli že tako starodavna ljudstva kot antični filozofi. Potem smo, vsaj v zahodnem svetu, na to modrost za dolga stoletja pozabili. Šele v zadnjih petdesetih letih začenjamo to globoko povezavo spet spoštovati. V veliki meri je za ponoven razmislek o tem, kaj s svojimi prepričanji povzročamo lastnemu telesu, zaslužna Louise Hay, pionirka samozdravljenja. V svoji dolgi karieri je zbrala spisek bolezni, čustvenih vzrokov, za katere je verjela, da jih povzročajo, in pozitivnih misli, ki ta negativna prepričanja razbijajo. Morda boste navdih v njih našli tudi sami.

Louise Hay je verjetno najbolj znano ime gibanja za samopomoč. Njena prva knjiga Telo je tvoje (Heal Your Body) je izšla leta 1976, veliko preden je bilo v modi razpravljati o povezavi med umom in telesom. Odtlej je bila prevedena v 25 jezikov, pridružile pa so se ji še mnoge druge. K njim se še po Louisini smrti zateka milijone ljudi po pomoč pri zdravljenju telesa preko misli in duše. Svojo filozofijo je zgradila na lastnih težkih preizkušnjah revščine, zlorabe in bolezni. Prepričana je bila, da so čustva, misli in prepričanja neposredno povezani s telesnim zdravjem. Po njenem prepričanju vsaka bolezen izvira iz nezavednih negativnih vzorcev, strahov in potlačenih čustev. Če jih ozavestimo in spremenimo, zdravimo ne le čustvene rane, ampak tudi telo. Za Louise sta bila ključ do zdravja sprejemanje in ljubezen do sebe. Ko sprejmemo sebe in se ne obsojamo, se telo sprosti ter lažje ozdravi.

Pazite na svoje misli! Če si govorimo slabe, strašljive in skrb zbujajoče stvari, potem bo to naša resničnost ... foto: AdobeStock

Kaj so afirmacije?

Lahko reči, a težje storiti. Kako torej stopiti na pot samozdravljenja po Louise Hay? Z iskrenim premislekom in pozitivnimi mislimi. Veliko vlogo pri zdravljenju imajo afirmacije. To so, preprosto povedano, vse naše misli in besede, ki jih izrečemo. Ves naš notranji samogovor, dialog v naši glavi je tok afirmacij. Te so sporočila naši podzavesti, preko njih pa se vzpostavljata naše razmišljanje in vedenje. Če si torej govorimo slabe, strašljive in skrb zbujajoče stvari, potem bo to naša resničnost, naša čustva ter naše počutje. Medtem pa pozitivne trditve vzbujajo zdravilne misli in ideje, ki nas podpirajo pri samozavesti in samospoštovanju ter ustvarjajo duševni mir in notranje veselje. Afirmacije zato lahko uporabimo, da se na novo učimo pozitivnega razmišljanja ter ozdravimo svoje telo in dušo. Da bi se tega lažje lotili, ko že imamo zdravstvene težave, je Louise Hay sestavila spisek bolezni, čustvenih vzrokov zanje in afirmacij, s katerimi podpremo zdravljenje. Je pa priznala, da njen spisek ni univerzalen in da mora vsakdo poiskati pot, ki mu najbolj ustreza.

Če potlačena čustva ozavestimo in spremenimo, zdravimo ne le čustvene rane, ampak tudi telo. foto: Profimedia

Koraki k samozdravljenju

Njen spisek naj bi uporabljali tako, da najprej poiščemo svojo bolezen, analiziramo dogodke v svojem življenju in jih primerjamo z navedenimi vzroki. Na spremembe se naravnamo s trditvijo: »Poslavljam se od misli, ki so me pripeljale do bolezni.« Potem čim bolj živo občutimo pomen zdravilne fraze, jo vsadimo v podzavest in besede podpremo z neomajno vero v okrevanje.

Postopek samozdravljenja je, v grobem, sestavljen iz naslednjih korakov:

1.  Prvi korak je, da prepoznamo misli, ki si jih ponavljamo. Na primer: nisem dovolj dober; življenje je težko ali nikoli se ne bom pozdravil.

2.  Drugi korak je, da razumemo svoja čustva. Vzrok za bolezen poiščemo z vprašanji: Kaj trenutno čutim? Kje v svojem življenju se počutim zataknjen, jezen, žalosten ali prestrašen? Ali se najdem v vzrokih, ki jih je opisala Louise Hay?

3.  V tretjem koraku moramo prevzeti odgovornost za svoje zdravje in nehati kriviti zunanje okoliščine ali ljudi. S tem si vzamemo moč, da svojo resničnost spremenimo.

4.  V četrtem koraku zamenjamo negativne misli z afirmacijami, ki so pozitivne, ljubeče in podporne. Ponavljamo jih večkrat na dan.

5.  Začnemo delo z ogledalom (v okvirčku).

6.  Svoje zdravje vizualiziramo. Svoje telo si predstavljamo popolnoma zdravo in polno energije.

7.  Ena najpomembnejših sestavin samozdravljenja je odpuščanje tako sebi kot drugim. Louise je zamerljivce vedno vprašala: »Ali imate raje prav ali ste raje srečni?« Zamere in jeza zadržujejo negativno energijo, ki lahko vodi v bolezni. Odpuščamo lahko z mislimi, kot je: »Opuščam vse zamere. Izbiram mir in svobodo.«

8.  Še en ključni korak je ljubezen do sebe in sprejemanje sebe točno takih, kot smo. Povemo si: »Zaslužim si ljubezen in zdravje.«

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v posebni, pomladni izdaji revije Jana.

Izšla je posebna številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju! foto: revija Jana

prejšnji članek
Tako je življenje oblikovalo Natašo Tič Ralijan
Svet slavnih
Tako je življenje oblikovalo Natašo Tič Ralijan
naslednji članek
Tako krasno družino ima ta znani Slovenec
Svet slavnih
Tako krasno družino ima ta znani Slovenec

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.