Pretirano hujšanje ali čezmerna telesna teža – obe skrajnosti sta škodljivi za zdravje. foto: dreamstime
Kaj je pozitiven odnos do telesa
Vsak bi se moral počutiti udobno v svojem telesu in ga sprejeti takšno, kot je – to je zahteva gibanja za pozitiven odnos do telesa. Gibanje prihaja iz ZDA in je močan nasprotnik popolnega sveta, ki ga prikazujejo družbena omrežja. Na priljubljenih portalih družbenih omrežij je mogoče najti na milijone objav s ključnikom #bodypositivity. Ženske in moški se prikazujejo brez ličil, z gubami, dlakami na nogah ali pazduhah, z maščobnimi oblogami in strijami – objavljajo fotografije, na katerih so telesa videti točno taka, kot so.
Pomembno: Gibanje za pozitiven odnos do telesa je sicer postalo znano predvsem zaradi predstavnic ženskega spola, a je pomembno tudi za moške. Čeprav so še vedno zelo zadržani pri izražanju solidarnosti, tudi oni čutijo posledice zaradi lepotnih idealov.
Šest ciljev gibanja za pozitiven odnos do telesa:
Razlika med pozitivnim odnosom do telesa in sprejemanjem telesa
Kritiki kritizirajo dejstvo, da je telo še vedno v središču pozitivnega odnosa do telesa. Zahteva po brezpogojni ljubezni do samega sebe gre za mnoge tudi predaleč – navsezadnje ni nujno, da vsi brezpogojno ljubijo svoje telo in ga »slavijo«.
Tu se začne koncept nevtralnosti ali tudi sprejemanja telesa. Cilj je, da vzpostavimo nevtralen odnos do lastnega telesa in ga ne dojemamo, kot da nas opredeljuje. Poudarek je na tem, kaj telo zmore. Naše telo je namreč veliko več kot le lupina, ki jo nosimo. Je instrument, ki nam omogoča, da doživljamo svet in uresničujemo svoj polni potencial. Pripada človeku in ga moramo spoštovati – mi sami kot tudi vsi drugi.
Zdrava telesna samopodoba
Pretirano hujšanje ali čezmerna telesna teža – obe skrajnosti sta škodljivi za zdravje. Trajno škodo telesu lahko povzroči tudi čedalje večja »optimizacija« lastnega telesa s pomočjo lepotne kirurgije, pretirane telesne vadbe ali nepotrebne uporabe lepotnih izdelkov, kot je uporaba krem proti staranju pri najstnikih. Popolna telesa v svetu družbenih medijev povzročajo nezadovoljstvo s samim seboj. Dolgoročno lahko to povzroči psihološki pritisk in na koncu privede do depresije.
Zato je najpomembnejša zdrava telesna samopodoba. Če se v svojem telesu ne počutite dobro in želite izgubiti nekaj kilogramov, to seveda storite. Vsakdo, ki ima prenizko telesno težo, pa se mora zavedati, da je to dolgoročno škodljivo za njegovo zdravje. Telo nam daje opozorilne znake, kadar je nekaj narobe. Nanje morate biti pozorni in ustrezno ukrepati.
Zdrava telesna samopodoba: 6 nasvetov
Poskušajte imeti nevtralen in sproščen odnos do svojega telesa. Pri tem vam lahko pomagajo spodnje strategije:
Številni mladi, med katerimi nekateri »živijo« skoraj izključno na spletu, se težko odrečejo domnevnim lepotnim idealom. Če postane psihološki pritisk prevelik, poiščite pomoč v ustreznih svetovalnih centrih ali pri svojem zdravniku. Zaradi nenehnega nezadovoljstva z lastnim telesom boste namreč nesrečni. Nevtralno dojemanje svojega telesa pa po drugi strani usmerja vašo pozornost na bistvene stvari.
Še več lepotnih, modnih, zdravstvenih in prehranskih nasvetov najdete v priljubljeni ženski reviji BZ (Bodi zdrava), ki jo lahko kupite tudi v prodajalnah dm po vsej Sloveniji.
Izšla je posebna izdaja revije Bodi zdrava. Prijazno vabljeni k branju! foto: Revija Bodi zdrava
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.