podočnjaki foto: profimedia LIZA MAJA
Temni podočnjaki pod očmi postanejo vidni, ker je koža okrog oči, še posebej pod njimi, veliko tanjša od preostale kože na obrazu. Premalo spanja, stres in uživanje alkohola – ter s tem povezana izguba tekočine – še dodatno spodbudijo nastanek temnih podočnjakov in zabuhlost. Pomanjkanje tekočine namreč poslabša absorpcijo kisika v telesu, kar lahko še poveča pojav temnih podočnjakov. Tudi krvne žile pod očmi lahko postanejo vidnejše, kar povzroči, da so ti nezaželeni temni kolobarji še opaznejši.
Poleg tega je lahko tudi tako imenovana hiperpigmentacija – povečano nalaganje pigmentov v koži – razlog za modrikaste ali sivo obarvane kolobarje pod očmi. Delo za računalnikom obremenjuje oči, kar lahko povzroči otekanje in draženje oči. Premalo pitja vode, nezdrava prehrana, pomanjkanje spanja ter uživanje alkohola in nikotina, žal pa tudi starost še dodatno poslabšajo težavo.
Kaj pomaga proti podočnjakom in zabuhlim očem
Ne glede na to, ali vas drži pokonci novorojenček ali žuranje do poznih ur – kakršni koli že so razlogi za vaše pomanjkanje spanca, obstajajo domača sredstva, ki v 10 minutah pomagajo proti podočnjakom:
Mimogrede: Po spletu kroži vrsta nenavadnih nasvetov, ki za zmanjšanje zabuhle kože okrog oči priporočajo kremo za hemoroide. Tega se je bolje vzdržati, saj te kreme vsebujejo sestavine, ki lahko ob nepravilni uporabi povzročijo različne alergijske reakcije. Redna uporaba kreme za hemoroide lahko dodatno stanjša kožo okrog oči, zato raje ne tvegajte.
Če se vam mudi in nimate 10 minut, bo najbolje, da si na obraz nanesete posebne negovalne izdelke.
Posebna nega kože zabuhlih oči
Predel okrog oči zahteva posebno nego. Koža je na tem predelu, kot rečeno, veliko tanjša kot na preostalem obrazu. Obstajajo pa aktivne sestavine, ki poskrbijo, da bodo utrujene oči znova zasijale.
Zdrave navade
Temni podočnjaki lahko izginejo tudi sami od sebe, če začnemo živeti bolj zdravo. Zadostno pitje vode, zdrava prehrana, šport in gibanje, dovolj spanja ter opustitev alkohola, nikotina in drugih pregreh so najboljša osnova za to.
Kdaj je zaradi podočnjakov treba obiskati zdravnika?
Če temni podočnjaki pod očmi kljub izboljšanju življenjskih navad in zadostni negi predela okrog oči ne izginejo, je lahko vzrok tudi bolezenski. Če dovolj spite, pijete dovolj vode, se zdravo prehranjujete ter si privoščite dovolj počitka in gibanja, a kljub temu nenadoma opazite temne kolobarje pod očmi, bi morali poiskati zdravniški nasvet. Le tako boste lahko izključili resnejše vzroke za temne podočnjake, kot so bolezni jeter, ščitnice ali ledvic ali pomanjkanje vitaminov ali železa.
Tapkanje proti zabuhlosti
Proti zabuhlim očem pomaga tudi masaža s tapkanjem. Preprosto z blazinicami prstov tapkajte vzdolž vrečk pod očmi proti korenu nosu. To spodbuja pretok limfe. Masažo izvedite sočasno z nanosom kreme za predel okrog oči, ki jo s tapkanjem nežno vtrite v kožo.
Še več lepotnih, modnih, zdravstvenih in prehranskih nasvetov najdete v priljubljeni ženski reviji BZ (Bodi zdrava), ki jo lahko kupite tudi v prodajalnah dm po vsej Sloveniji.
Izšla je posebna izdaja revije Bodi zdrava. Prijazno vabljeni k branju! foto: Revija Bodi zdrava
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.