Moda&Lepota
 

Dermaplaning - leptni trend, ki ga številni še vedno ne razumejo

17. 12. 2024; 15.00
Avtor: K.M.
lepota1 shutterstock

ermaplaning je posebna oblika pilinga, ki se izvaja s posebnim pripomočkom dermatomom. foto: Shutterstock

Trend »čisti obraz«, se je najprej pojavil na spletu, ko pa je še hollywoodska igralka Eva Mendes razkrila, da si redno brije obraz, je dermaplaning postal hit.

Dermaplaning je posebna oblika pilinga, ki se izvaja s posebnim pripomočkom dermatomom. Ta je podoben skalpelu ali britvici, in v resnici postopek dermaplaninga precej spominja na britje, zato se mu pravijo tudi britje obraza. Načeloma bi ga lahko opravili kar sami doma, a je vseeno bolje, če zaupamo rokam strokovnjaka. Ta z ostro stranjo dermatoma odstrani vrhnjo plast kože z vsemi drobnimi dlačicami, izpuščaji in drugimi nepravilnostmi vred.

Povsem se tovrstno britje obraza odsvetuje pri težavah s kožo, kot so akne, rozacea, luskavica, ekcem, ter po sončenju ali celo v primeru sončnih opeklin.

Tako očiščena koža je videti izjemno sveže in mladostno, saj tretma zmanjša vidne nepravilnosti, predvsem pa temeljito odstrani odmrle kožne celice. Poleg vrhnje plasti kože se v postopku odstranijo mehke, puhaste dlačice. Dermaplaning najpogosteje izvajamo na obrazu, lahko pa bi ga tudi na preostalem telesu. Če razmišljate, da bi si tako depilirali bikini, naj vseeno omenimo, da ga strokovnjaki na občutljivih delih telesa odsvetujejo.

Kako poteka postopek

Dermaplaning zahteva ustrezno predpripravo. V kozmetičnih salonih kožo najprej sterilizirajo z alkoholom, poseg pa izvajajo s potegi skalpela v nasprotni smeri rasti dlak. Je neboleč, občutek je podoben, kot če si kožo brijete z britvico; občutimo kvečjemu praskanje in ščemenje. Vse skupaj običajno traja dobre pol ure, pozneje pa je priporočljiva uporaba hladilnega gela, ki kožo pomiri, zmanjša rdečico, morebitne otekline ali draženje. Cena za en tretma je okoli 60 evrov.

Bistvo ni odstranjevanje dlačic

Dermaplaning je dovolj podoben britju, da se je uveljavilo zmotno mnenje, češ da je njegov osnovni namen odstranjevanje dlačic. V resnici pa je to le stranski učinek. Bistvo tega dermatološkega posega je eksfoliacija oziroma odstranjevanje odmrlih celic na povrhnjici. Dermatologi ga uporabljajo za zdravljenje brazgotin, nastalih zaradi mozoljev ali vraščenih dlačic. Z odstranjevanjem pa seveda odstranimo tudi puhaste dlačice, s katerimi je prekrita vsa koža, zato se je začelo dermaplaning uporabljati kot depilacijo.

Eva Mendes je na Instagramu razkrila, da si redno brije obraz, ki se ji zdi preveč dlakav. foto: Profimedia

Gubice so res manj izrazite, koža pa je občutljivejša

S pilingom in odstranjevanjem dlačic dosežemo izjemen estetki učinek: koža je svetlejša in bolj gladka, drobne in srednje izrazite gubice se zmehčajo ter so manj vidne, zmanjša se hiperpigmentacija, kakor se strokovno imenuje neenakomeren ten, morebitne brazgotine na koži so manj vidne. Vendar je učinkovitost posega različno uspešna, saj je odvisna od tipa kože. Po njem je koža zmeraj nekoliko rdeča, rahlo otečena in občutljivejša kot prej. Možen je tudi občutek izsušenosti. Pri koži, ki ima zaradi aken brazgotine, se lahko pojavijo drobne praske, ki pa se hitro zacelijo. Vse te nevšečnosti so prehodne in pri večini kmalu minejo.

Bodo dlačice rasle hitreje?

Odprto ostaja vprašanje, kako je z rastjo dlačic po posegu. Nekatere uporabnice opažajo, da so po dermaplaningu okrepile in začele hitreje rasti. Načeloma velja, da je koren puhastih dlačic v dermisu oziroma srednjem sloju kože, postopek strganja kože z dermatomom pa zajema le epidermis oziroma tanko povrhnjo plast kože. Odstranitev dlačic torej zagotovo ni trajna. Strokovnjaki opozarjajo, naj se za tak tretma ne odločamo prepogosto, vsekakor ne prej, preden si koža opomore od prejšnjega posega. Običajno je to štirinajst dni, če pa pride do zapletov (na primer infekcije, diskoloracije, pojava brazgotin ipd.), potrebuje koža še več časa, da je spet primerno zdrava za dermaplaning. Dermaplaning lahko izvajamo na vsake tri do štiri tedne.

prejšnji članek
Prenosno in distribucijsko omrežje čaka zgodovinski investicijski cikel
Življenjski slog
Prenosno in distribucijsko omrežje čaka zgodovinski investicijski cikel
naslednji članek
Vesela novica: Vedrana in Zlatan zaročena tudi v resničnem življenju
Svet slavnih
Vesela novica: Vedrana in Zlatan zaročena tudi v resničnem življenju

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.