Z uporabo korektorja oči boj zasijejo. foto: Shutterstock
Senčilo za veke lahko na obrazu ženske v zrelih letih naredi pravi mali čudež: poudari in poveča oči, pogledu da globino, očem sijaj – zna pa tudi dobro skriti, česar ne želimo pokazati. Vsi ti učinki zahtevajo pravšnji izbor in tudi ustrezen nanos. Kako torej nanesti svetlo senčilo in kako temno ali svetlo naj bo, katera tekstura je najprimernejša ter kateri se bolj poda svetleče in kateri matirano?
Za ustrezne poudarke: Predeli, na katere bomo nanesli svetlo senčilo, bodo poudarjeni, zato premislimo, kaj želimo izpostaviti. Najpogosteje so to zgornja veka, notranji očesni kot, lok pod obrvmi ali – pri sicer temnejšem ličenju –točka na sredi veke.
Za povečanje majhnih oči: Ne glede na barvo senčila velja pravilo, da za vtis bolj odprtega pogleda in s tem večjih oči na notranjo tretjino zgornje veke nanesemo svetlejši odtenek.
Za začetnice najprej naravni odtenki: Svetli toni v rjavi ali bež barvi se podajo k vsaki obliki in tudi vsaki barvi oči. Če v ličenju nismo prav spretni, je najbolje za začetek poseči po takšnih barvnih odtenkih.
Za poudarjanje oblike oči: Če so trepalnice, ki očesu dajejo linijo, krajše ali tanke, je to mogoče prikriti s temnim senčilom. Z njim potegnemo tanko črto vzdolž cele zgornje veke tik ob trepalnicah.
Za globino pogleda: V pregibu zgornje veke začrtamo širšo sled temnega senčila v bananasto ukrivljeni obliki in senčilo nanesemo tudi na zunanji konec zgornje veke – tako bo oko delovalo večje. Nanos senčila ne sme imeti vidnega roba, zmehčamo in zabrišemo ga s čopičem.
Za optično dvigovanje povešene veke: Nad pregibom zgornje veke nanesemo temno ličilo, in sicer tako, da ga je moč videti, tudi ko je zgornja veka odprta. Učinkovalo bo kot pravi lifting.
Za povečanje ali zmanjšanje oči: Senčila v prahu so običajno na voljo v več odtenkih, ki nam omogočajo, da s pravilnim nanosom oči povečamo, dvignemo, poudarimo, po želji pa tudi zmanjšamo. S senčilom v prahu lahko pogled naredimo tudi bolj svež in buden. Zaradi njegove fine teksture ga lahko nanašamo zelo natančno in v več ločenih niansah. Z mastnim senčilom v kremi tega ne moremo narediti tako natančno, saj se nanosi med seboj zaradi kremaste teksture stapljajo.
Rob je treba zabrisati: Za dobro ličenje se je treba izmojstriti v uporabi čopiča. Z odločnimi potezami senčilo nanesemo na kožo, nato s finimi potezami zabrišemo robove nanosa. Make up naj nima ostrih črt in prehodov, da bo deloval čim bolj naravno.
Vlažne barve so intenzivnejše in obstojnejše: Za učinek zadimljenega pogleda, t. i. smokey eyes, uporabimo senčilo v prahu, ki ga nanašamo z vlažnim čopičem. Barve bodo intenzivnejše, samo ličenje pa obstojnejše.
Nanašamo jih le na določene predele: Kremasta senčila nanašamo na zgornjo veko le do pregiba, saj v pregibu rado naredi drobne gubice. Je pa senčilo v kremi dobra osnova za ustvarjanje zadimljenega pogleda.
Eye-primer je popolna podlaga: Na tržišču je na voljo eye-primer, podlaga za ličenje, ki vsebuje silikon. Ta poskrbi, da se vse drobne nepravilnosti na koži zabrišejo, hkrati pa vpliva na dolgo obstojnost ličil. Ta se na dobro obdelani podlagi ne razmažejo in ne nastajajo grudice.
Korektor za sijoče oči: Da pridejo oči res do izraza, nanesemo na spodnjo veko in pod očmi negovalni korektor. Ta vsebuje drobne delce, ki odbijajo svetlobo. Ne smemo pa predela pod očmi pudrati, saj puder poudarja gube.
Matirano za vtis mehkobe: Ne glede na morebitne sijoče modne trende – za zrelo kožo, ki je nekoliko bolj groba, so primernejši matirani odtenki. Z njimi dobi koža mehak in nežen videz.
Svetli poudarki brez sijaja: Nanos svetlega senčila tik pod obrvmi na videz poveča oči. Če uporabimo matiran odtenek, je ta poudarek skorajda neopazen, učinek pa nič manjši. Sijoči pigmenti preveč poudarijo gubice.
Kombinacija mat-sijaj: Lep učinek dosežemo s pravo kombinacijo matiranega in sijočega senčila. Najprej nanesemo sijoče senčilo v barvi kože, nanj pa sivkasto rjav odtenek, s katerim poudarimo pregib zgornje veke.
Za pravi poudarek vek: Z leti se zgornja veka rahlo povesi – s svetlečim senčilom bomo to pomanjkljivost zakrili, enak učinek bo sijoče senčilo doseglo tudi pri globoko v očesno votlino ležečih očeh. A nikar pretiravati – dovolj je že tanjša črta sijočega senčila vzdolž veke tik nad trepalnicami.
Sijoči poudarki: Če je osnova make upa v matiranih barvah, lahko z natančno odmerjenimi drobnimi sijočimi poudarki dosežemo poseben dodatni učinek. Na primer: s sredincem, na katerem je nekaj sijočega senčila v ustreznem barvnem odtenku, se le rahlo dotaknimo sredine zgornje veke.
Za prikrivanje utrujenosti: Ob nenaspanosti ali prehladu ali pa preprosto takrat, ko je koža upadla in na obrazu ni pravega žara, nam je lahko prav sijoče senčilo v veliko pomoč. Uporabimo sivo-vijolične odtenke, peščene ali odtenke med rjavo in sivo. (jk)
Zaključek: z ostro prirezanim ploščatim čopičem nanesemo tanko črto temnega senčila v prahu na spodnjo veko, tik pod trepalnicami. Sledi samo še nanos maskare.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.