Turban ni le modni dodatek. foto: Profimedia
Preprosto povedano je turban kos blaga, ki si ga ovijemo okoli glave. Njegova zgodovina sega daleč v preteklost. Je značilno pokrivalo Azije, Afrike in Srednjega vzhoda, a nosimo ga tudi zahodnjakinje. Na zahodu je turban nevtralen modni dodatek, drugod pa ima globlji pomen. Nosijo ga tudi moški, denimo sikhi v Indiji, s čimer izražajo svojo versko pripadnost. Najbolj ga poznamo kot del oblačila, značilnega za muslimansko kulturo in religijo.
V zahodnih kulturah je turban medtem že več kot sto let predvsem modni dodatek. Svoj modni debi je doživel v Franciji: leta 1920 ga je kot prvi v svojo vrhunsko kolekcijo vključil Paul Poiret, modni oblikovalec, ki se je rad navdihoval v vzhodnih kulturah. Poleg turbana je svojim kreacijam pogosto dodajal šale, resice, druga eksotična pokrivala in velike rute.
Poiretov modni vpliv je ostal omejen, kajti turban smo zahodnjakinje zares posvojile šele desetletje pozneje. Šele ko so si turban na glavo nadele velike hollywoodske dive v divjih 30. letih, je postal del modne garderobe. Res pa je, da so ga Greta Garbo, Marlene Dietrich in Gloria Swanson nosile predvsem v filmih. V 60., ki jih imamo za zlato dobo turbana, so se po njih zgledovale Audrey Hepburn, Grace Kelly in Sophia Loren – te so si turban na glavo ovijale tudi za hojo po rdeči preprogi. Odtlej je turban nesmrten, kot so nesmrtne zvezde, ki so ga nosile.
V zahodnih kulturah je turban že več kot sto let predvsem modni dodatek.
foto: Pexels
Po prhanju in umivanju las si večina žensk, zagotovo pa dolgolaske, lase ovije v brisačo, ki si jo zavozla vrh glave. Tudi to je turban, a ne tako učinkovit. Brisača namreč ni pravšnja zanj. Običajne brisače so debele, prevelike, zato visijo po hrbtu navzdol, težko jih je zasukati v trden in stabilen vozel in nam kar pošteno obremenijo glavo s svojo težo. Tako ovita brisača se tudi prav rada premika in nenehno preti, da bo zdrsnila z glave.
Na tržišču je zato že mogoče kupiti čisto posebne brisače, namenjene prav sušenju las. Morda to še zmeraj ni turban v pravem pomenu besede, a za sušenje las so veliko primernejše. So lažje, manjše in po obliki prilagojene ovijanju okoli glave. Poleg tega je njihova sestava prilagojena lasem: narejene so iz mikrovlaken, zaradi česar se bolj prilagodijo specifični obliki glave.
Navadne brisače so predebele in prevelike, da bi z njimi lahko naredili pravi turban.
foto: Profimedia
Mikrovlakna tudi bolje vpijajo vlago, zato so lasje hitreje suhi, otiranje las s takšno brisačo pa je tudi nežnejše in las ne poškoduje. Potem ko odvijemo takšno brisačo z glave, so lasje že skoraj suhi in jih ni več treba dolgo sušiti s fenom. Turban lahko nosimo kar ves dan, ne da bi se razpletel ali nas obremenjeval s težo. In zakaj bi to počele? Ker je turban lep. In ker ima negovalni učinek.
Raziskava tržišča je pokazala, da sta kar dve tretjini žensk nezadovoljni s svojimi lasmi, hkrati pa jih kar 80 odstotkov meni, da so prav lasje odločilni pri vtisu, ki ga dajemo. Seveda so na voljo številne terapije za lase, a komplicirani postopki ali pa vrtoglave cene nas pogosto odvrnejo, da bi jih sploh preizkusile. Nič hudega, za lepe lase obstaja tudi preprostejša metoda – topel turban!
Vse, kar je treba napraviti, je, da si v lase vtremo negovalno olje (npr. arganovo), ki je bogato z vitaminom E. Nato si jih ovijemo z bombažno tkanino, čez pa v obliki turbana ovijemo ogreto vlažno brisačo za lase. Toplota, ki bo sevala iz nje, bo odprla lasne folikle in omogočila globinsko pronicanje olja. Odlična metoda, ki jo velja preizkusiti!
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.