foto: Arhiv Bodi zdrava
Poleti si ponavadi želimo bolj intenzivne spolnosti, zato se pojavi vprašanje, kako to doseči. Danes, ko je težav s hormoni in izčrpanostjo več kot kadar koli prej, ni odveč podatek, da imamo na voljo (poleg viagre) tudi rastline, ki so znane kot afrodiziaki.
Mnenja so različna, a oblika afrodiziaka naj ne bi vplivala na njegovo učinkovitost, temveč je bistvena njegova vsebina. Beluši, na primer, veljajo za afrodiziak zato, ker vsebujejo kalij, folno kislino, vitamin A in vitamin E, ki spodbudijo spolne hormone in tako povečajo telesno poželenje. Ostrige pa zato, ker vsebujejo veliko redkih aminokislin, ki naj bi povzročile povečano izločanje spolnih hormonov. Poleg tega vsebujejo tudi veliko cinka, ki pomaga pri proizvodnji testosterona, in železa. Če moškim dlje časa primanjkuje železa, namreč tvegajo neplodnost, bolezni prostate in upadanje libida. Katere pa so tiste rastline, ki povečujejo libido?
Ginseng in regeneracija
Že ime nam pove, da je rastlina res nekaj posebnega – pomeni namreč 'zdravilo za vse'. Korenina ginsenga spada med adaptogene droge. Novejše raziskave so dokazale, da ginseng deluje adaptogeno pri različnih vrstah stresa, kar pomeni, da izboljša sposobnost organizma pri prilagajanju na neugodne razmere tako pri duševnih kot pri fizičnih preobremenitvah, izčrpanosti in slabi koncentraciji, zviša pa tudi odpornost organizma proti okužbam. Ginseng ugodno vpliva na presnovo, kar se kaže kot povečana telesna vzdržljivost ter izboljšane psihične in umske sposobnosti. Korenino ginsenga načrtno preučujejo že tisočletja. Njegove obnovitvene sposobnosti, vpliv na dvig energije in tudi afrodizično delovanje potrjujejo tudi številne znanstvene raziskave. Ko so baterije znova polne in stres zajezen, ni presenetljivo, da pride tudi spolnost na vrsto.
Ginko ne le za spomin
To rastlino srečujemo predvsem v pripravkih za izboljšanje spomina. To vemo. Manj pa vemo, da mnogo različnih raziskav potrjuje njegovo delovanje tudi na spolno slo. V čem je skrivnost? V moči ginka, da splošča arterije in tako izboljšuje prekrvljenost vseh organov. Ima izjemno dolgo življenjsko dobo, saj lahko doseže starost več kot tisoč let. Neverjetno odporen je proti žuželkam, bakterijskim in virusnim okužbam ter onesnaženemu zraku. Njegova trdoživost je verjetno posledica številnih snovi, ki so zelo učinkoviti antioksidanti in preprečujejo poškodbe celic zaradi škodljivih vplivov iz okolja. Prvo zelenje, ki se je pojavilo po eksploziji atomske bombe v središču Hirošime, so bili prav ginkovi poganjki.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.