Endometrioza je boleče stanje, pri katerem tkivo, ki normalno tvori notranjo plast maternice, raste tudi izven maternične votline. foto: Profimedia
Veliko žensk predolgo čaka, preden poišče pomoč, nekatere pa je sploh nikoli ne poiščejo, kar vodi do uplahnele spolne aktivnosti – ta pa nato vpliva na občutek tesnobe in depresije ter negativno samopodobo telesa, pojavijo pa se lahko tudi težave v razmerju. Strokovnjaki govorijo o nekaj najpogostejših razlogih za bolečine, ki jih ženske izkusijo med spolnim odnosom.
Je boleče stanje, pri katerem tkivo, ki normalno tvori notranjo plast maternice (endometrij), raste tudi izven maternične votline, in sicer na mestih, kot so jajcevodi in jajčniki. Že samo to stanje lahko povzroči bolečine med spolnim odnosom, še posebej pa je mukotrpno, kadar se endometrijsko tkivo pojavi v vaginalnem kanalu in okoli njega, saj je vstopanje spolnega uda v vagino oziroma gibanje v njej takrat zelo boleče.
Vulvodinija je občutek nelagodja, za katerega so značilni kronična bolečina, pekoč občutek ali srbečica okoli vulve. Vaginizem pa je seksualna disfunkcija, pri kateri pride do krčev v mišicah okoli vagine med seksom ali med vstavljanjem tampona. Za obe je značilno, da nimata nobenega fizičnega vzroka, ki bi ga lahko identificirali kot možnega povzročitelja bolečine.
Če sumite, da imate katero od teh dveh stanj, obiščite zdravnika in mu pojasnite svojo domnevo. Zdravnik bo najprej poskrbel, da se izključijo drugi potencialni krivci, kot je na primer bakterijsko vnetje, nato pa bosta lahko našla primeren način zdravljenja.
Vsak del človeškega telesa, ki pride v stik z zunanjim okoljem, ima mikrobiome. Najdemo jih v črevesju, pljučih, na koži, v očeh in tudi v vagini. Kadar je ravnovesje med dobrimi in slabimi bakterijami v vagini porušeno, lahko pride do srbečice, razdraženosti ali nelagodja med seksom. Obrnite se na zdravnika, ki bo opravil test, s katerim bo preveril, ali gre za vnetje. S postavljeno diagnozo vam bo predpisal antibiotike, ki si jih na različne načine lahko vstavite v vagino.
Uporaba parfumiranih mil ali sintetičnih dišav lahko razdraži občutljivo kožo in povzroči kontaktni dermatitis oziroma, po domače povedano, razdraženo kožo, ki nastane kot posledica stika z dražečo snovjo iz okolja. Strokovnjaki priporočajo uporabo intimnega mila namesto običajnega, še bolje pa je, če se umivamo samo z vodo.
Perimenopavza se po navadi pojavi kakšno desetletje pred menopavzo, tako kot menopavza pa lahko zaradi zmanjšanega estrogena, ki je odgovoren za debelino, elastičnost in vlažnost vagine, povzroči bolečine med seksom. To ne pomeni, da je čas za prenehanje s spolnimi odnosi, saj lahko v lekarnah kupite lubrikant ali prosite ginekologa, da vam v vagino namesti obroček, ki vsebuje estrogen.
Nekatere tabletke lahko vplivajo na spremembo tkiva v vagini, če zmanjšajo vsebnost estrogena v telesu, kar spet vodi do vaginalne suhosti, tanjših vaginalnih sten in manj vaginalne elastičnosti. Če bolečine med seksom povzroča kontracepcija, se pogovorite z ginekologom o možni zamenjavi za alternativno zaščito. Tudi nekatera druga zdravila lahko pripeljejo do podobne situacije, na primer zdravila za endometriozo ali raka dojke.
Ravni estrogena pri ženskah takoj po rojstvu in med dojenjem močno upadejo, kar ponovno pripelje do podobnega stanja kot pri perimenopavzi in menopavzi. Obstajajo hormonski nadomestki in druga hormonska zdravljena, o katerih se lahko pogovorite z zdravnikom, če se vam bo zazdelo potrebno.
Tudi pretirana telovadba lahko zmanjšuje količino estrogena v telesu, zato se najprej vprašajte, ali ne trenirate preveč. Če ste preveč zavzeti za telovadbo, v svoj urnik vključite več dni počitka.
Če ugotovite, da se ne morete odreči tolikšni telesni aktivnosti, govorite s svetovalcem za duševno zdravje in poskušajte odkriti, zakaj čutite čezmerno potrebo po gibanju.
Bolečine v spodnjem delu hrbta lahko povzročijo refleksivno napetost vseh mišic v spodnjem delu trupa, kar vključuje tudi mišice medeničnega dna, to pa lahko povzroči bolečino med spolnim odnosom. Poskusite odpraviti težave s hrbtom in morda bo to odpravilo tudi s seksom povezane težave.
Te bolečine se lahko pojavijo ob poškodbi živca zaradi stare ali nove poškodbe, na primer če ste se pred kratkim ali v otroštvu udarili v prečko na kolesu. Posvetujte se z ginekologom, kako se lahko lotite zdravljenja.
Travma iz otroštva lahko pripravi možgane do tega, da so občutljivejši, ko pride do pošiljanja signala za bolečino, tudi če ne obstaja dejanska poškodba tkiva. Obstajajo fizioterapevti, ki pomagajo žrtvam spolnega nasilja, da ponovno sprostijo mišice medeničnega dna, s tem pa občutijo manj napetosti in mišičnih krčev. Seveda pa je zelo pomembno, da se o težavi spregovori tudi s psihoterapevtom, ki ima lahko ključno vlogo pri celjenju čustvenih ran.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.