Odnosi
 

Širimo prijaznost: družbena pravila, ki ustvarjajo lepši svet

23. 1. 2025; 06.00
Avtor: V.M.
prijaznost

prijaznost foto: Pexels

Pred vami so smernice, ki so običajno tuje sebičnim ljudem, saj ne razmišljajo, kako s svojim vedenjem vplivajo na druge. Pa vi, jih upoštevate?

Da bi sooblikovali prijaznejšo in spodbudnejšo družbo, je seveda pomembno, da sledimo vrednotam in bontonu, hkrati pa se zavedamo vpliva, ki ga imamo na svojo okolico. Upoštevate čustva drugih ljudi, ali vam ni mar zanje? Pred vami so dobronamerna pravila, ki v tesne ali mimobežne odnose vnašajo spoštovanje, razumevanje, sprejemanje, toplino in prijaznost. V svetu individualizma, kjer ljudje postavljajo na piedestal zgolj lastne občutke, stremijo k zadovoljevanju lastnih potreb in vsesplošnemu iskanju koristi, je še kako pomembno spodbujanje prijaznosti in občutka do soljudi.

Če ste empatične in/ali spoštljive narave, ali pa vam veliko pomenita kultura in bonton, potem se vam naslednje smernice nemara ne bodo zdele nič posebnega, saj se vam zdi povsem normalno, da jih upoštevate. Zagotovo pa je modro, da si nasvete preberejo tisti, ki se sicer ne obremenjujejo s tem, kako njihove besede, dejanja ali ignoranca negativno vplivajo na druge. »Ah, utopija!« boste rekli. Morda. A kaj bi svet brez upanja …

Pridružite se gibanju: prijazen splet za lepši svet

Pomagajte nam ustvariti lepši svet! foto: Profimedia

Družbena pravila, ki prispevajo k prijaznejšemu in složnejšemu svetu:

Zahvala: Nehvaležnost boli. Zahvalite se, ko nekdo za vas naredi nekaj dobrega. Hvala je majhna beseda z velikim pomenom. Njena odsotnost nakazuje na ignoranco in nespoštovanje.

Odziv na klice, sporočila: Vrnite neodgovorjen klic in odgovorite na prejeto sporočilo. Z odnosnostjo komunikacije izražate nespoštovanje, hkrati pa nevede podajate precej zgovorno neverbalno sporočilo.

Telefonski klici: Če se oseba, ki jo kličete, ne oglasi, ne vztrajajte več kot dvakrat. Predvidevajte, da se ne more odzvati. Klic bo videla in se odzvala, ko bo utegnila. Če gre za zelo pomembno vest, napišite sporočilo. Če odziva ne boste prejeli, ste vi tisti, ki je deležen nespoštovanja iz zgornjega odstavka.

Spoštujte različna mnenja: Dopustite ljudem drugačen pogled na svet. Nič ni narobe, če se ne strinjate. Če pogledate na situacijo z vidika razumevanja, vam lahko drugo mnenje prinese še pogled iz druge perspektive.

Ne prekinjajte ljudi: S prekinjanjem sogovornika sporočate, da se vam to, kar pripoveduje, ne zdi pomembno. Prisluhnite mu in počakajte, da pove do konca.

Dolgotrajni monologi: Radi na dolgo in široko razlagate o sebi, svojem življenju, spoznanjih? Lepo, a tudi tu je potrebno poskrbeti za ravnovesje, nenazadnje niste edini, ki ima kaj za povedati. Kaj ko bi prisluhnili še komu drugemu?

Pametovanje: Svetujte, če vas prosijo za nasvet ali pa imate občutek, da iščejo rešitve, sicer pa se izogibajte deljenju litanij o tem, kako bi po vašem mnenju nekdo moral ravnati. Pogosto je dovolj, da poslušamo, skušamo razumeti in da smo sočloveku v oporo.

Neprimerna vprašanja: Ne zastavljajte vprašanj, kot so: »Zakaj še vedno nimata otrok?« »Si še vedno samska?«, »Se sploh mislita kdaj poročiti?« ali »Zakaj pa si ne kupiš stanovanja?« … Ozadje je lahko boleče, vprašanja na to temo pa tako zgolj prebujajo negativne občutke. Povsem nepotrebno, kajne?

Hvala za prijaznost! foto: revija Jana

Buljenje v telefon: Ko se z nekom pogovarjate, odložite telefon. S tem, ko brskate po zaslonu, kažete nespoštovanje in nezanimanje za sogovornika.

Fotografije na telefonu: Ko vam nekdo pokaže fotografijo na mobilnem telefonu, se vzdržite pregledovanja levo in desno po galeriji, če slednjega niso posebej izrazili. Gre za poseg v intimo, zato ohranite spoštovanje.

Vrata: Pridržite vrata osebi, ki prihaja za vami. Gre za vljudnostno gesto prijaznosti, ki veliko pomeni ne glede na spol, starost ali položaj.

Komentiranje teže: Izogibajte se komentarjev na račun telesne teže. Nevljudno je podajati izjave: »Joj, kako si vitka!« ali »Uh, si se poredila?« Če želi oseba govoriti o svoji teži, bo s tovrstnim pogovorom pričela sama od sebe.

Izposojanje: Ne glede na to, ali si izposodite denar, knjigo, oblačilo ali zgolj nalivnik, vedno posojeno vrnite preden se na to spomni oseba, ki vam je šla na roko. To je znak poštenja in hvaležnosti.

Plačevanje: Če koga povabite na pijačo, kosilo ali večerjo, potem se nikar ne izogibajte plačilu računa.

Teme pogovorov: Nekatere teme pogovorov so lahko boleče. Prilagodite jih ali se jim preprosto izognite. Osebi, ki se denimo bori s finančno stisko, ne razlagajte o bajnih potovanjih, prav tako ne razlagajte osebi, ki ne more zanositi, kako vas ob živce spravljajo vaši otroci.

Tudi majhne geste ustvarjajo velike spremembe, zato takšnih 'pravil' ni nikoli preveč. Širimo toplino in spoštovanje – zase in za druge.

Morda vas zanima še:

Pet vaj za več prijaznosti

Ne kritizirajte po nepotrebnem

Praktični nasveti: Kako odreagirati na neprijaznost?

prejšnji članek
Čemu služi ta stran strgalnika?
Življenjski slog
Čemu služi ta stran strgalnika?
naslednji članek
Aleksandra Balmazović in njen svet, ki ga ne poznate
Svet slavnih
Aleksandra Balmazović in njen svet, ki ga ne poznate

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.