Svet slavnih
 

S čičeriko si zagotovite vir beljakovin in vlaknin

17. 4. 2022; 16.00
Avtor: Zoran Franc
čičerika

čičerika.jpg foto: Dreamstime

Čičerika ni le odličen nadomestek fižola, temveč tudi odličen vir beljakovin in rudnin. Zlasti jo priporočajo športnikom, vegetarijancem in sladkornim bolnikom, primerna pa je tudi za vse, ki želijo hujšati.

Čičerika na našem tržišču ni več nova pogruntavščina, pač pa je že dobro utečena v kuhinje številnih, predvsem tistih, ki želijo bolj zdravo življenje. Izvira iz Azije, vendar je danes največ pridelajo v Mehiki, Indiji in Španiji. Je stročnica, ki raste na kratkih strokih, z enim do tremi semeni, nič večjimi od graha. Semena so rumene barve in rahlo oreškastega okusa.

Vir beljakovin

Pri nas se na trgovinskih policah znajdejo sušena semena ali pa vložena čičerika. Suha zrna vsebujejo kar do 25 odstotkov beljakovin, veliko je tudi koristnih rudnin, med katerimi izstopajo kalcij, železo, magnezij, kalij in fosfor. Delež ogljikovih hidratov je 50-odstoten, semena pa vsebujejo tudi okoli pet odstotkov maščob. Kot omenjeno spada med zelo zdrava živila, saj čisti prebavila, spodbuja delovanje ledvic, visok delež beljakovin pa pomaga pri preprečevanju bolezni srca in ožilja. Čičeriko svetujejo tudi ljudem s povišanih holesterolom, saj ga pomaga zniževati. Ne pozabimo tudi na visoko vsebnost folne kisline in magnezija, ki še kako koristita nosečnicam in dekletom, ki želijo zanositi. Zaradi visokega deleža beljakovin je odličen nadomestek mesa in jo pogosto najdemo na jedilnikih vegetarijancev. Da bi beljakovine kar najbolj izkoristili, je priporočljivo, da jo kombiniramo s polnozrnatimi žiti ali testeninami.

čičerika foto: Profimedia

Čičerika je tudi odličen nadomestek mesa, saj vsebuje veliko beljakovin, zaradi česar je odlična hrana tudi za športnike in vegetarijance.

V kulinariki

V kulinariki se največ uporabljajo suha zrna, kuhana čičerika v pločevinki ali čičerikina moka. Suha zrna je pred pripravo treba namakati vsaj osem do 12 ur, podobno kot fižol. Vodo, v kateri se je namakala, obvezno odlijemo, saj vsebuje toksične spojine. Pred kuhanjem pa jo še temeljito operemo. Pri kuhanju v slani vodi dodajte še lovorjev list, kumino, šetraj, česen ali janež, s čimer boste omilili napenjanje in tvorbo plinov v prebavilih po zaužitju.

Čičerika

Čičerika foto: fotografija Natalija Jurse

prejšnji članek
Znan obraz: Se bo Matevž Derenda danes vrnil na oder?
Resničnostni šovi
Znan obraz: Se bo Matevž Derenda danes vrnil na oder?
naslednji članek
Kako dolgo lahko beljake hranimo v hladilniku?
Zdravje
Kako dolgo lahko beljake hranimo v hladilniku?

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.