Vladimir Vlaškalić, Daniel Jeschm, Blaž Dolenc, Nataša Matjašec Rošker in Milan Marić foto: Marko Vavpotič/M24
Tudi ljubljanski ljubitelji kakovostnega gledališča so te dni prišli na svoj račun, saj je ljubljansko premiero doživela drama To noč sem jo videl, ki jo je za odre priredil in režiral Janez Pipan, osredotoča pa se na najbolj bogate in situacijsko zanimive dele romana, ki je izšel leta 2010. Pet let preden so uradno našli okostje zakoncev Hribar, katerih zgodba je osnova za družbeni roman, za katero je Jančar dobil nagrado kersnik in nagrado kersink za roman desetletja.
Predstava, ki traja 4 ure in ima 2 odmora, je nastala v koprodukciji med slovenskim narodnim gledališčem Maribor, dunajskim Burgteatrom (pod vodstvom Martina Kušeja), srbskim Jugoslovenskim dramskim pozorištem ter Cankarjevim domom. Gre za enega najambicioznejših umetniških projektov v zgodovini samostojne Slovenije, tako na predpremieri in premieri v Cankarjev domu pa si je igralski ansambel z režiserjem Janezom Pipanom upravičeno zaslužil stoječe ovacije in bučen aplavz.
V igri, v kateri je v osrčje sicer postavljen lik Veronike Zarnik, ki jo je odlično upodobila Nataša Matjašec Rošker, najbolj izstopajo trije glavni pripovedovalci. Eden izmed najbolj perspektivnih srbskih igralcev Milan Marić, ki upodablja Stevana Raovanović, nemški igralec Daniel Jesch, ki upodablja oficirja in zdravnika Horsta Hubmayerja in Vladimir Vlaškalić, ki upodablja odraslega Jeranka. Vsi trije s svoje like upodobili z neverjetno strastjo in v gledalcih vzbudili tisto nemoč njihovih likov, tako čustveno nemoč kot tudi nemoč v dejanju v času druge svetovne vojne. Opozoriti je potrebno tudi na močno interpretacijo igralke Mateje Pucko, ki upodablja Joži, gospodinjo na gradu, kjer sta živela zakonca Zarnik, in tisto, ki je najverjetneje vedela največ o celotnem dogajanju.
Čeprav zakonca Hribar v knjižni predlogi prestavljata osnovo za zgodbo, je v odrski uprizoritvi v subtilnih prispodobah upodobljenih kar nekaj dokazanih podrobnosti njunih življenj, predvsem pa situacija, ki se je v času druge vojne dotaknila vseh stanov na našem področju. Tako gre tako v knjigi kot v odrski uprizoritvi za zgodbo, ki bi si jo v današnjih časih morali ogledati, ali pa jo prebrati, vsi. Zakaj? Da si vsak posameznik v današnjem času in današnji situaciji nadgradi kolektivni spomin, ne glede na zgodovino gledalca ali bralca ter njegove družine, ter vsaj skozi kulturo spozna tegobe, zaradi nemoči, ki so jih ljudje doživljali v obdobju med vojnama in po drugi svetovni vojni.
Ljubljanske predpremiere in premiere, predstava bo v Cankarjevem domu sicer na sporedu še vsak dan od ponedeljka do petka, a so predstave načeloma vse razprodane, so se udeležili tudi številni znani obrazi iz sveta politike, gledališča in filma ter številni drugi ljubitelji kakovostnega gledališča.
Igralca Katarina Batagelj in Damijan Perme foto: Marko Vavpotič/M24
Mojca Manfreda in pisatelj Tadej Golob foto: Marko Vavpotič/M24
Režiser Aleksandar Popovski in igralec Uroš Fürst foto: Marko Vavpotič/M24
Danijel Malalan, direktor Slovenskega stalnega gledališča v Trstu foto: Marko Vavpotič/M24
Radijski voditelj Jure Longyka foto: Marko Vavpotič/M24
Igralka Darja Reichman foto: Marko Vavpotič/M24
Eva Strmljan Kreslin, Vlado Kreslin foto: Marko Vavpotič/M24
Igralka Nina Rakovec je na premieri podprla svojega partnerja Roberta Korošca, ki je nastopil v vlogi pesnika in gosta. foto: Marko Vavpotič/M24
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.