Alen Klepčar je mojster priredb foto: osebni arhiv
Alen Klepčar je vsestranski glasbenik, ustanovitelj in član glasbene zasedbe Don Allen, pisec besedil in glasbe. Sodeluje s številnimi slovenskimi glasbeniki in marsikatera uspešna skladba je posneta v njegovem studiu. A kljub njegovi bogati glasbeni karieri ga mnogi poznajo predvsem po priredbah, kot so Schatzi in najnovejša Brajde. Alen zanjo ni potreboval prav veliko časa, saj je nastala čez noč. Temperamentni Primorec je razpet med Slovenijo, kjer dela in nastopa, in Hrvaško, kjer ima dekle. Veliko časa preživi v lastnem studiu, bodisi sam bodisi z glasbenimi ustvarjalci, po novem pa se kot instrumentalist na turneji v živo pridružuje tudi Fehtarjem.
Alen se je z glasbo srečal zelo zgodaj, a takrat se mu seveda še sanjalo ni, da bo prav ta tako zaznamovala njegovo življenje: »Še preden sem prestopil prag osnovne šole, sem pri petih letih začel igrati harmoniko, pozneje klavir, v srednji šoli pa še kitaro. Pri osmih letih sem že ustanovil prvi ansambel Biseri, ki je deloval vse do leta 2022. To je bil narodno-zabavni ansambel, kar pa ne pomeni, da me drugi glasbeni žanri ne zanimajo, ravno obratno.«
Alen ima za seboj kar nekaj izkušenj z ustvarjanjem avtorske glasbe, tako zase kot za druge glasbenike in skupine. Veliko svobode v ustvarjanju pa mu daje glasbena zasedba Don Allen, ki izvaja avtorsko rock glasbo. Do zdaj so sicer prepevali le v angleščini, kmalu pa obljubljajo nove skladbe v slovenščini. »Nikoli nisem želel namensko postati 'komercialni' tekstopisec, a sem trenutno ravno na tem področju najuspešnejši. Morda je bilo to naključje ali pa želja po tem, da bi ustvaril nekaj svojega in dal glasbi poseben pečat. Nekega dne, pred leti, ko je skupina Fehtarji žela svoje prve uspehe, smo doma govorili o tem. Takrat sem rekel, da imam super idejo, kakšna besedila bi pisal fantom, če bi se naše poti kdaj srečale. Dva dni pozneje me je, kot bi me slišal, poklical njihov vodja Matic Plevel in mi začel pripovedovati o ideji, da bi radi v slovenščini ustvarili skladbo Schatzi, ki je bila že takrat zelo popularna na nemško govorečem področju. Nisem prav dolgo razmišljal, čeprav nisem znal niti besede nemško. Skupne ideje so dale povod, da napišem besedilo, ki govori o tem, kako Slovenci smučajo v Avstriji, in v tekst vpletel tri nemške besede – edine tri, ki jih poznam. Nisem pričakoval, da bo pesem postala takšna uspešnica, mislim, da v takšni meri tega takrat niso pričakovali niti Fehtarji sami.«
Pred kratkim pa je veliko pozornosti vzbudila priredba zelo popularne hrvaške pesmi Brajde. »Tu je bila drugačna zgodba, saj so člani ansambla Firbci želeli, da ne naredim samo priredbe, temveč da jo priredim za duet, katerega član bo originalni pevec Lima Len. To je bil kar svojevrsten izziv. Odpeljal sem se v Pulj, ker pevec nima vozniškega izpita, da ga posnamem na terenu. Za samo priredbo besedila v slovenskem jeziku sicer nisem potreboval prav veliko časa, večji izziv je bilo snemanje, ker Lima Len ne govori slovenskega jezika. Začela sva se učiti vsako besedo posebej in tako nekje sredi Pulja posnela slovenske Brajde. Firbci pa so svoj del oddelali v mojem studiu. Lima Len mi je iz prve roke razložil tudi nastanek originalnih Brajd. Nekega dne naj bi mu njegova mama rekla, da dokler ne bo posnel dueta z Alenom Vitasovićem, za njo ne bo pravi glasbenik. Pa ni nič omahoval in nastala je pesem Brajde. Presenetljivo, kako hitro se je prijela in postala uspešnica. Na trenutke mi je šla že skoraj na živce, saj je bila tista prva dva tedna po izidu resnično povsod. Aranžmajsko sem slovenski različici želel dodati nekaj našega. S Firbci smo se brezkompromisno odločili za harmoniko in ritme polke,« razloži Alen. Hkrati tudi poudari, da ne glede na uspehe priredb, ki so nastale pod njegovim peresom, največji poudarek daje na svoje avtorske skladbe, napisane in posnete v njegovem snemalnem studiu. Vpet je tudi v oddajo Glasbeni pozdrav, ki jo predvajajo na nacionalni televiziji. »Pišem priredbe in sodelujem pri pripravi scenarija za oddajo,« še pove Alen. V začetku oktobra pa je sprejel še en nov izziv. »Na novo sem se pridružil glasbeni zasedbi Fehtarji, s katerimi smo pravkar začeli turnejo po Sloveniji.«
O načrtih za prihodnost Alen nerad govori, saj je človek dejanj in se hitro prilagodi, a nam kljub temu zaupa, da ima željo, da bi enkrat lahko ustvaril tudi filmsko glasbo. »Ta ti pušča ogromno prostora z nešteto instrumenti, s čimer veliko lažje slediš občutkom, je pa tu vsekakor potrebno veliko znanja. Tako kot slikarji začnejo ustvarjati na prazno platno, lahko rečemo, da glasbeni ustvarjalci ustvarjamo na tišino. Če je popularna glasba običajno platno, je filmska glasba zame neskončno veliko platno.«
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.