Za narcistično osebnost je torej značilen razcep v samopodobi. foto: Shutterstock
Imate v svoji bližini osebo, ki kaže znake narcistične osebnostne motnje? Gre za ljudi, ki izstopajo po pretirani samozavesti, potrebi po pozornosti in pretiravanju lastnih kvalitet. Čeprav se zdi, da so navzven samozavestni in močni, se pod njihovo masko pogosto skriva negotovost in občutljivost za kritiko. Kot je mogoče hitro opaziti, se narcisi do drugih pogosto obnašajo manipulativno, hkrati pa uporabljajo različne metode, da bi bili v središču pozornosti.
Pa ste vedeli, da obstaja preprost način, s katerim jih lahko postavite na realna tla? To storite tako, da jih postavite v situacijo, ki bo razrahljala njihovo samozavest. Narcisa lahko ujamete nepripravljenega z naslednjim vprašanjem: »Kako se počutiš, ko nisi v središču pozornosti?«
Drži, na prvi pogled se zdi to vprašanje kar preveč preprosto, a kot pojasnjujejo psihologi, ima na narcistične posameznike močan učinek. Zakaj? Ker se običajno izogibajo vprašanjem, ki se dotikajo njihovih čustev, to jim namreč daje občutek, da izgubljajo nadzor. Z zastavitvijo tega vprašanja boste tako narcisa prisili, da se sooči s tistim delom sebe, ki ga pogosto ignorira.
Kakšen odziv lahko pričakujete?
Narcisi se z vprašanjem različno soočajo, skoraj vedno pa se zgodi, da se skušajo odgovoru izogniti in preusmeriti pozornost. Pričakujete lahko, da se bodo odzvali s kritiko ali pa bodo pogovor napeljali na temo, v kateri bodo prevladovali. Takšen odziv ni naključen, saj gre za odraz njihove globoke potrebe po potrditvi drugih ljudi. Toda ravno v tej situaciji narcisi pogosto razkrijejo svojo ranljivost. Vprašanje jih namreč prisili, da se soočijo z realnostjo. Slednja je takšna, da so tedaj, ko niso v središču pozornosti, počutijo zelo slabo.
Kaj vprašanje v resnici razkriva?
Pravi razlog, da ima omenjeno vprašanje na narcise tako velik vpliv, je v tem, na kakšen način razmišljajo o sebi. Vrednotijo se namreč skozi percepcijo drugih ljudi, kar pomeni, da so čustveno odvisni od občudovanja okolice. Ko jih vprašate, kako se počutijo, ko niso v središču pozornosti, jih s tem postavite v situacijo, ko se morajo soočiti s svojim strahom pred nepomembnostjo. Ker ti občutki rušijo njihovo idealizirano podobo o sebi, se odzovejo z obrambo.
Strokovnjaki za skrivanje negotovosti
Kot pojasnjujejo psihologi, so narcisi strokovnjaki za skrivanje lastne negotovosti. Zato bodo pogosto minimizirali ali omalovaževali vprašanje, ki se dotakne njihovih čustev. Namesto neposrednega odgovora je možno, da bodo rekli, da jim takšno vprašanje ni pomembno, da je tema brezvezna ali da jih dolgočasite. A v resnici se počutijo nelagodno, ker se soočajo s tistim delom sebe, ki si ga niso pripravljeni priznati – z občutkom ničvrednosti, ko jih drugi ne opazijo ali pohvalijo.
Ste za test?
Preizkusite to vprašanje in opazujte reakcijo. Če se bodo skušali odgovoru izogniti ali pa se bodo negativno odzvali, je to znak, da ste se dotaknili zelo občutljive teme. Če bi se narcis soočil z razlago svojih občutkov, bi to zanj pomenilo, da mora priznati šibkost, kar je izjemno težko, saj je osebnost narcisov zgrajena na prepričanju, da so superiorni in nepremagljivi.
Imejte v mislih, da to vprašanje ne predstavlja rešitve za vse odnose z narcisi. Lahko pa vam pomaga bolje razumeti njihovo vedenje in prepoznati njihove šibke točke. Prav tako vas lahko umesti v situacijo, tekom katere se boste z njimi soočili na bolj zrel način in se hkrati zaščitili pred njihovimi manipulacijami.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.