Svet slavnih
 

Zaskrbljujoči rezltati raziskave o počutju mladostnikov

13. 11. 2024; 14.00
Avtor: STA
pismenost

najstniki foto: Profimedia

Mladostniki v Evropi čutijo vse večji pritisk v šoli, medtem ko se podpora družine zmanjšuje. To še posebej velja za dekleta, tudi v Sloveniji.

Mladostniki v Evropi čutijo vse večji pritisk v šoli, medtem ko se podpora družine zmanjšuje, kaže danes objavljeno poročilo Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Raziskava, ki zajema skoraj 280.000 mladih, razkriva zaskrbljujoče trende v dobrem počutju mladostnikov v 44 državah.

Novo poročilo WHO za Evropo in raziskava o zdravstvenem vedenju pri šoloobveznih otrocih (HBSC) 2021/2022 razkrivata zaskrbljujočo zmanjšanje družbene podpore za mladostnike v Evropi, srednji Aziji in Kanadi v primerjavi s prejšnjo tovrstno raziskavo leta 2018.



Delež mladostnikov, ki poročajo o visoki stopnji podpore družine, je upadel s 73 odstotkov leta 2018 na 67 odstotkov leta 2022, pri čemer je padec še posebej izrazit pri dekletih, z 72 na 64 odstotkov.

Pritisk v šoli se je medtem močno povečal. Več učencev poroča, da se počutijo pod večjim pritiskom zaradi šolskih obveznosti kot leta 2018, kar še posebej velja za starejše mladostnike, pri čemer se pojavljajo velike razlike med spoloma. Med 15-letniki zdaj skoraj dve tretjini oz. 63 odstotkov deklet (leta 2018 še 54 odstotkov) navaja, da občutijo pritisk, medtem ko znaša med fanti ta delež 43 odstotkov (leta 2018 še 40 odstotkov).

V Sloveniji je delež deklet, ki občutijo pritisk zaradi šole, še posebej visok in znaša 82 odstotkov, pri fantih pa 53 odstotkov.

Poročilo tudi ugotavlja, da se je vrstniška podpora mladih zmanjšala, in sicer z 61 odstotkov na 58 odstotkov, najbolj pa je bila izrazita med dekleti, kjer je padla s 67 odstotkov na 62 odstotkov.

Ti trendi vplivajo na duševno zdravje in dobro počutje milijonov mladih, zlasti starejših mladostnikov in tistih iz manj premožnih družin, opozarja WHO.



"Mladostniki se danes soočajo z izzivi brez primere v svojem družbenem okolju, od vse manjše podpore doma do vse večjega pritiska v šoli, s potencialno dolgoročnimi posledicami za njihovo zdravje in prihodnje življenjske možnosti," je dejal regionalni direktor WHO za Evropo Hans Kluge.

Po njegovem prepričanju bi morale biti ugotovitve raziskave "budnica za vse nas, da ukrepamo in izboljšamo razmere, v katerih odraščajo naši mladi".

Poročilo WHO temelji na podatkih raziskave HBSC, v katero je bilo leta 2022 vključenih 279.117 mladostnikov, starih 11, 13 in 15 let, iz 44 držav in regij.

prejšnji članek
4 vprašanja za kreiranje boljšega počutja
Zdravje
4 vprašanja za kreiranje boljšega počutja
naslednji članek
Recept za najbolj puhast kruh na svetu
Kulinarika
Recept za najbolj puhast kruh na svetu
#obraziavenija
obraziavenija

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.