Svet slavnih
 

Andreja Košir po petih letih življenja z multiplo sklerozo

22. 1. 2025; 08.00
Avtor: Vesna Meško
andreja-kosir

Andreja je tudi po diagnozi multiple skleroze ostala aktivna. foto: Osebni arhiv

Osebno trenerko je življenje z multiplo sklerozo le še okrepilo. Andreja Košir je velik navdih, kako je mogoče z majhnimi koraki vztrajati pri snovanju dobrega počutja.

Andreja Košir je mamica dveh otrok, ki se je v športno obarvani oddaji kosala z zdravimi, 20 let mlajšimi tekmovalci. Ob pogledu na borbeno žensko v izjemni fizični kondiciji nemara nihče ne bi pomislil, da jo na poligonih spremlja multipla skleroza. Skoraj tri leta kasneje se 43-letna mojstrica borilnih veščin še vedno odlično drži, kar je mogoče pripisati zlasti disciplini in motivaciji, s katero ohranja svojo fizično aktivnost.

»Kakršnokoli gibanje je zdravilo,« pravi osebna trenerka. Seveda se pojavijo tudi dnevi, ko je utrujena, izčrpana, ali še huje, ko ji odpove leva stran telesa, a se v takšnih obdobjih ne potaplja v žalost. Po potrebnem počitku se znova postavi na noge in korak za korakom krene po poti do boljšega počutja. Ni vedno lahko, a če zmore ona, zmorete tudi vi. Kako ji uspeva in kaj svetuje vsem tistim, ki prehitro obupate, pa nam je zaupala v klepetu, ki je pred vami. Vabljeni k branju!

Katere vsakodnevne navade so v vaši karieri ali osebnem življenju najbolj spremenile kakovost vašega vsakdana?

Najbolj so kakovost mojega vsakdana spremenile preproste, a dosledne navade. Na primer, uvedba jutranje rutine, ki vključuje nekaj minut tišine s kavo v roki, nežno raztezanje in načrtovanje dneva, mi pomaga začeti dan umirjeno in osredotočeno. Prav tako redno gibanje in skrb za uravnoteženo prehrano znatno vplivata na mojo energijo in razpoloženje. Seveda ne smem pozabiti na dovolj spanca. Se mi zdi, da nas pritisk sodobne družbe spodbuja k produktivnosti, tudi na račun spanja. Ali pa ga smatramo kot "izgubo časa" in ga podredimo drugim prioritetam (Netflix, brskanje po telefonu, itd).  Poklicno pa je zelo pripomogla odločitev, da se učim reči "ne" projektom ali nalogam, ki niso usklajene z mojimi cilji in vrednotami – to mi omogoča več časa za pomembne stvari.

Andreja: 'Veliko bolj sem pozorna na svoja čustva in skrbim za notranji mir, kar je bistvenega pomena za moje zdravje in dobro počutje.' foto: Osebni arhiv

Te navade so zagotovo pomembne tudi za vaše zdravstveno stanje. Kako se danes zoperstavljate avtoimunski bolezni in kako je vplivala na vaš pogled na življenje?

Zdaj je že skoraj peto leto, odkar so mi postavili diagnozo multipla skleroza (MS) in lahko rečem, da danes živim bolje kot prej. Spoznala sem, kako pomembno je ceniti vsakdanje male dosežke, ki jih prej morda niti opazila nisem. Veliko bolj sem pozorna na svoja čustva in skrbim za notranji mir, kar je bistvenega pomena za moje zdravje in dobro počutje. Naučila sem se živeti v sedanjosti in se ne obremenjujem s prihodnostjo, saj vem, da so edini trenutki, ki jih imamo resnično v svojih rokah, ti, ki jih živim zdaj.

Zagotovo bi se morali tudi zdravi ljudje večkrat opomniti na stvari, ki so resnično pomembne. Preusmerjanje pozornosti nas nenazadnje odmika predvsem od nas samih …

Drži in vsem priporočam, da si ustvarite trenutke odmika za vsaj 10 min. Smo namreč v času, ko nas neprestano bombardira piskanje telefona, e-pošta, razna obvestila, vsi dražljaji zvokov in okolice, vse to je preveč in enostavno preobremenimo naš živčni sistem. Potrebno se je naučiti umiriti misli, sprostiti napetost in obnoviti energijo. Ker če si ne moremo vzeti časa in narediti vsaj deset globokih vdihov/izdihov in da smo takrat prisotni samo tukaj in zdaj, potem enostavno nimamo časa biti. Upajmo si želeti zase le najboljše. 

Andreja Košir že od otroštva trenira borilne veščine. foto: Osebni arhiv

Da bi dosegli dobro počutje, je nujno poskrbeti za svoje zdravje in notranji mir. Ali menite, da so manjše, postopne spremembe lahko učinkovitejše kot drastične zaobljube, ki si jih običajno začrtamo ob začetku leta?

Absolutno. Manjše, postopne spremembe so običajno bolj trajnostne, ker se lažje vklopijo v naš vsakdan in ne povzročajo občutka preobremenjenosti. Sploh mesec januar je običajno obdobje za spreminjanje navad. Vsi bi imeli 100 zdravih navad v enem dnevu, vsi bi želeli imeti energijo takoj in zdaj, pa takoj bi osvojili Triglav … Moj nasvet bi bil, naj se vam ne mudi preveč.  

Sami ste zelo disciplinirani in lep dokaz, kako je mogoče ostati aktiven in v kondiciji navkljub kronični diagnozi. Kaj bi svetovali posameznikom, ki prehitro obupajo?

Če denimo želite začeti telovaditi, je lažje začeti s 15 minutami dnevno, kot s ciljem, da vsak dan preživite uro v telovadnici. Ko te majhne spremembe postanejo rutina, jih lahko postopoma nadgrajujete. Drastične zaobljube so pogosto res preveč zahtevne in lahko hitro pripeljejo do občutka neuspeha. 

Sicer pa je tako, da ko si vzamemo čas, pogosto ugotovimo, da za dobro počutje potrebujemo zelo malo. Le pohvaliti se moramo, se zavedati vseh malih osebnih sprememb in biti hvaležni. Vsaka odločitev, ki jo sprejmemo danes – denimo, kaj jemo, koliko se gibamo, spimo in kako upravljamo stres – vse to pušča sledi na našem telesu in umu. Današnje navade, postanejo jutrišnje zdravje. Tako da postopne spremembe, ki jih vpeljujemo korak za korakom, je dolgoročno bistveno lažje vzdrževati. 

Pisano življenje osebne trenerke Andreje Košir. foto: Osebni arhiv Sonja Javornik

V teoriji se lahko zdi marsikaj sijajno, ampak praktični del pa hitro razgali pomanjkljivosti, ki nas oddaljujejo od cilja. K čemu se vam zdi pomembno stremeti, ko zagon in motivacija popuščata?

Pomembno je, da si ne očitate, če zagon popusti – to je povsem normalno. Morda se preveč osredotočimo na popolnost in pričakujemo, da bomo spremembe videli kar hitro. Namesto da bi se osredotočali na neuspehe, se vrnite k začetni ideji in premislite, vzemite si trenutek in se spomnite, zakaj ste si sploh zadali cilj, zakaj ste začeli, kaj vas je navdihnilo? Včasih pomaga, da si cilje prilagodite in jih razdelite na manjše korake. Morda si ustvarite kakšne rituale, ki vas motivirajo. Prav tako je velikokrat ključno, da si poiščete podporo – bodisi prijatelje, ki imajo podobne cilje, ali pa mentorja, trenerja. In ne pozabite: tudi če začnete znova, šteje vsak korak naprej.

Kot na mnogo drugih področjih je torej sila pomembno, s čim polnimo svoje misli, ki so prav tako naša hrana. Kaj je dobro vcepiti v um?

Pomembno je razumeti, da je vsaka pot sestavljena iz majhnih korakov. Osredotočite se na napredek, ne na popolnost. Najpomembneje je, da se ne osredotočate, koliko ste izgubili, temveč na to, kaj lahko pridobite, če vztrajate. Ponavljajte si, da ni nič narobe, če začnete januarja ali junija, ali pa na navadno sredo. Včasih že en pozitiven dan, sproži verižno reakcijo. Kakršnokoli gibanje je zdravilo. Zato naredite nekaj zase vsak dan. Za srce in dušo. Poslušajte sebe, vse ostalo je preprosto. Bodite prijazni do sebe in se zavedajte, da so vztrajnost, potrpežljivost in ljubezen do sebe, pomembni temelji za pozitivne spremembe in boljše počutje. 

Andreja: 'Naučila sem se živeti v sedanjosti in se ne obremenjujem s prihodnostjo.' foto: Osebni arhiv

Morda vas zanima še:

Multipla skleroza je vse bolj obvladljiva

Znaki multiple skleroze

prejšnji članek
Slovenski glasbenik in voditelj z ženo pričakuje tretjega otroka
Svet slavnih
Slovenski glasbenik in voditelj z ženo pričakuje tretjega otroka
naslednji članek
Barron Trump iz zlate kletke naravnost pod žaromete
Svet slavnih
Barron Trump iz zlate kletke naravnost pod žaromete

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.