franci kek
Lady

Petru Vilfanu je dal banano

1683742138-dsc7401-01-1683742078843
Necenzurirano

Kenguru v togi ali zakaj Jaklič ne bi smel več biti ustavni sodnik

njena.si
njena.si njena.si
Zdravje
 

Seks je zaradi tega lahko povsem uničen!

29. 2. 2016; 11.00
Avtor: Petra Arula / Bodi zdrava
par, ljubezen, seks

foto: Profimedia

Inkontinenca. Še vedno tabu tema, povezana s težavami starostnikov. O tem nočemo premišljevati. Nas ne zadeva. Pa je to res?

Več kot 10 odstotkov mladih žensk pred porodom ima težave z inkontinenco

Težave se lahko začnejo že ob vstopu v spolno življenje. In če bi jih reševali takoj, bi si prihranili marsikatero skrb. »Študije v svetu so pokazale, da ima več kot 10 odstotkov mladostnic že pred porodom težave z inkontinenco,« opozarja dr. Sonja Ukmar. »To se zgodi zaradi spremembe vaginalne flore ob začetku spolne aktivnosti, ki jo povzroči penetracija penisa v nožnico – partnerjeva genitalna flora je za nas tujek, tega pa ne moremo spremeniti niti z redno uporabo kondoma (čeprav je to priporočljivo zaradi preprečevanja spolno prenosljivih bolezni). Sluznica se mora enostavno 'utrditi',« pravi zdravnica, ki obenem razlaga, da gre pri tej vrsti inkontinence bolj za draženje sečnice in občutek, da moramo pogosto na vodo. Če ste tudi vi ob prebranem pomislili, da bi bilo v tem primeru vodo pametno zadrževati, da bi preprečili prepogosto uriniranje ali celo uhajanje vode, zdravnica opozarja, da tega ne počnite, in dodaja: »Takoj po spolnem odnosu se polulajmo in čim več pijmo – tako bomo 'čistili' sečnico in odplavljali iz nje vse, kar je bilo vnesenega (sperma, mikroflora …).«

Pri mladih ženskah pa so vzrok za inkontinenco lahko tudi prirojene napake v urogenitalnem sistemu. Inkontinenca je lahko tudi posledica pogostih vnetij v mladosti ali spremembe vaginalne flore na začetku spolno aktivnega življenja ali posledica drugih bolezni (nevroloških bolezni, sladkorne bolezni …).

Vzrokov za inkontinenco je lahko več in so duševne ali telesne narave. Dr. Sonja Ukmar pravi, da je lahko pogosto uriniranje nadaljevanje nenadzorovanega lulanja dojenčka, ki preide v nikturijo oziroma pozneje inkontinenco: »Tu gre lahko za psihične dejavnike, travme v otroštvu, hormonske spremembe v puberteti … Lahko se pojavi že po prvem porodu kot posledica pritiska teže ploda in čezmerne telesne teže v nosečnosti na mišice medeničnega dna, ki so odgovorne, da so vsi organi male medenice na svojem mestu (nožnica, mehur in analna odprtina).«

foto: Profimedia

Med nosečnostjo se ne zredite preveč

Zaradi hormonskih sprememb v nosečnosti se zgodijo določene spremembe v tkivih. »Pomembno je, da pazimo na prehrano, da se v nosečnosti ne zredimo preveč (do 10 kilogramov), da se dovolj gibljemo in skrbimo za psihofizično kondicijo, da se izogibamo 'naravnim' diuretikom (alkohol, kava, šumeče pijače),« opozarja dr. Ukmar.

Inkontinenca in porodi

Po porodu je potreben določen čas, da se tkivo, ki je bilo raztegnjeno, vrne v prvotni položaj. Sem spadajo poleg kože trebuha in maternice tudi nožnica, mehur in mišice medeničnega dna. Če imamo težave z ohlapnostjo nožnice in/ali uhajanjem urina (vsaka kapljica šteje!), se posvetujmo s svojim ginekologom že ob prvem pregledu po porodu. »Po porodu se mišice male medenice, nožnice in mehurja 'postavijo' v prvotno stanje najpozneje v nekaj tednih. Vse, kar traja dlje, kot je prvi ginekološki pregled po porodu, ni normalno,« opozarja dr. Sonja Ukmar in dodaja: »Takrat je že potrebno ukrepanje (keglove vaje ali močnejša in učinkovitejša terapija, na primer neinvazivna terapija TPM). Vsako odlašanje lahko pomeni poslabšanje in prehod v kronično in težje popravljivo stanje! Vsak naslednji porod je lahko samo še kaplja olja na ogenj že oslabelih in ne ponovno okrepljenih mišic medeničnega dna, in zlasti če si porodi sledijo s kratkim vmesnim obdobjem, je večja verjetnost za pojav inkontinence, saj tkivu ne damo časa, da si odpočije in se obnovi. »Vse pa je odvisno predvsem od dedne zasnove in se lahko zgodi že po prvem porodu ali pa tudi po petem ne. Pomembni pa so tudi drugi dejavniki: teža v nosečnosti, teža ploda in trajanje poroda – možnosti za nastanek inkontinence se lahko povečajo ob težkem oziroma dolgotrajnem porodu, velikem obsegu plodove glavice in nepravilni plodovi vstavi. V takih primerih začnimo čim prej s keglovimi vajami,« priporoča dr. Sonja Ukmar.

foto: Profimedia

Že prva kapljica je znak za alarm

Dr. Ukmarjeva opozarja: »Vsaka kapljica pri sicer 'suhi' ženski lahko že pomeni inkontinenco. Zato ne podcenjujmo prvih znakov in ukrepajmo. Po porodu se lahko pojavita ohlapna nožnica in stresna inkontinenca: kadar zakašljamo, kihnemo, stečemo za otrokom, skačemo na trampolinu, začutimo nekaj kapljic na perilu. Sčasoma je lahko teh kapljic vse več in na koncu že teče.«

Preprečimo inkontinenco

Nobena si ne želi nositi pleničk, raje jih ovijamo okoli ritk svojih najmlajših. Zato dr. Ukmarjeva svetuje: »Že v nosečnosti pazimo na telesno težo, ki skupaj s plodom pritiska na mišice medeničnega dna in jih slabi. Po porodu začnimo s keglovimi vajami: o pravilnem izvajanju se posvetujmo z ginekologom ali izbranim zdravnikom. Vaje učijo tudi v predporodnih šolah in na vadbah za nosečnice. Izvajati jih moramo pravilno in dosledno (vsak dan 2- do 3-krat vsaj 10 minut). Če so keglove vaje za vas prešibke, svetujem terapijo TPM (transpelvična elektromagnetna stimulacija mišic medeničnega dna), ki je neinvazivna in neboleča ter močno ojača mišice medeničnega dna, obenem pa prepreči prezgodnji pojav inkontinence, ki prizadene vsako peto žensko v obdobju menopavze oziroma vsako drugo po 70. letu starosti. Na voljo so vam še laserska terapija, vaginalna mišična stimulacija in operacija z dvigom mehurja. Operacije so plačljive in zahtevajo več ponovitev.« Zavedati se moramo, da težav ne bomo mogli odpraviti čez noč, če je proces 'obolevanja' trajal več mesecev ali let.

foto: Profimedia

Inkontinenca ni 'le' lepotna napaka

»Inkontinenca je bolezen, ni lepotna napaka, zato se o tem pogovorimo z ginekologom ali izbranim zdravnikom. To ni sramota!« pravi dr. Sonja Ukmar, ki spodbuja, da razbijemo tabuje in odkrito spregovorimo o teh težavah, ki so v začetnem stanju popolnoma ozdravljive. Zdravnica namreč opozarja, da je inkontinenca bolezen, ki pozneje preraste v 'stanje telesa in duše': »Sram nas je, imamo občutek, da svoj čas porabljamo samo za iskanje stranišč, da smrdimo kljub temeljiti osebni higieni, izogibamo se družbi prijateljev, partnerja, kar nas sčasoma pripelje v socialno izolacijo. Tudi pri spolnosti so mlade ženske zadržane, ker se bojijo, da bodo partnerja polulale, ko doživijo orgazem. Ali pa ga zaradi ohlapnih mišic niti ne doživijo. Ne dopustimo si tega, ker se da pomagati.«

Seks ni več to, kar je bil

Morda vam ne uide niti ena kapljica. A po porodu se vaša nožnica ni več 'skrčila' na velikost pred porodom. Dr. Sonja Ukmar pravi, da je po porodu potreben določen čas, da se tkivo povrne v prvotno stanje (nekaj tednov do mesecev). »Po porodu pa se lahko zgodi, da urin lahko zadržimo, nožnica pa je postala 'prevelika' – ohlapna. Ne moremo je stisniti, vzburjenje je manjše, ne doživimo orgazma, otrok joka in vse je narobe. Partnerja si začneta očitati, kdo je kriv, namesto da bi se pogovorila in poiskala pomoč. Kriva je ohlapna nožnica po porodu, ki se lahko popravi s terapijo TPM ali laserjem.« Ohlapna nožnica pa lahko pripelje tudi do inkontinence, opozarja dr. Ukmar: »Ob porodu se ne razteguje le nožnica, temveč celotno medenično dno. Tako gresta lahko težavi z roko v roki: najprej ohlapna nožnica, nato pa še uhajanje urina.«

foto: Profimedia

Uhajanje urina in ohlapna nožnica nista sramota!

Spregovorimo o težavah, ki so povezane s 'spodnjim' domom, spodbuja dr. Sonja Ukmar, le tako si bomo lahko pomagali že pri prvih znakih inkontinence in preprečili njene nadaljnje stopnje: »Govorimo o inkontinenci pri ženskah različnih starostnih skupin, ohlapni nožnici po porodu, v menopavzi, uhajanju urina pri moških z obolenji prostate ali motnjah erekcije. Več in glasneje kot bomo govorili, manj bo težav, ker obstajajo različne oblike zdravljenja. Omenila sem že keglove vaje in lasersko terapijo nožnice, v zadnjih letih pa se lahko odločite tudi za terapijo TPM za krepitev mišic medeničnega dna, kjer gre za posebno elektromagnetno pulzirajočo stimulacijo mišic medeničnega dna. Metoda je neinvazivna (v nasprotju z laserjem ali vaginalno stimulacijo) in neboleča, na terapijo pridemo oblečeni, traja 25 minut in je potrebnih 16 ponovitev. Z njo si boste okrepili mišice medeničnega dna, vse se bo spet 'postavilo na svoje mesto' – tako ne boste le ustavili inkontinence, temveč boste poskrbeli tudi za čvrstost mišic medeničnega dna, ki bodo organe še naprej držale na mestih, ki so jim namenjena.«

prejšnji članek
Bolezen, ki traja vse življenje
Zdravje
Bolezen, ki traja vse življenje
naslednji članek
Za največje ljubitelje hmelja!
Življenjski slog
Za največje ljubitelje hmelja!