Otroci naj uživajo sadje in med, ne umetnih sladil! foto: arhiv
Aspartam je umetno sladilo, ki ga med drugim najdemo tudi v žvečilkah. Je narkotik, saj vsebuje metanol, ki vpliva na raven dopamina v možganih, zaradi česar lahko njegovo uživanje vodi v težko odvisnost. Poleg tega je metanol tudi presnovni strup.
To umetno sladilo je narejeno v laboratorijih in sicer z združevanjem fenilalanina in aspartanske kisline. Več kot očitno je torej, da aspartam ni naravna sestavina. Pri zaužitju s pomočjo prebavnih encimov pa razpade v dve aminokislini ter metanol.
Kaj pomeni, da metanol uvrščamo med narkotike?
Če pride do zlorabe metanola, lahko ta povzroči psihično, pa tudi fizično odvisnost.
Kar tri četrtine registriranih škodljivih reakcij na dodatke v naši hrani se nanaša na aspartam, kljub temu pa številni še vedno kupujejo razne dietne napitke s tem dodatkom. Še več - trgovci jih celo vzpodbujajo k nakupu, saj so omenjeni izdelki označeni kot "bolj zdrav" proizvod.
Od glavobola do izgube spomina
Neodvisne raziskave in mnenja strokovnjakov navajajo, da aspartam povzroča številne simptome, kot so glavobol, izguba spomina, vida, depresija, koma in še številni drugi.
Umetno sladilo je lahko zelo nevarno tudi, če ga uživate skupaj z določenimi zdravili ali če jeste pripravljeno hrano, ki vsebuje (MSG) – mononatrijev glutaminat, ki je ojačevalec okusa. Vzpodbuja tudi potrebo po ogljikovih hidratih, kar lahko vodi v povečanje telesne teže.
Zakaj je aspartam nevaren
75 odstotkov registriranih škodljivih reakcij po zaužitju hrane se nanaša na omenjeni dodatek. Mnoge izmed teh so bile zelo resne, med drugim so ljudje omenjali celo epileptične napade in smrt. Med devetdesetimi simptomi, ki jih povzroči aspartam pa so tudi migrena, vrtoglavica, krči, slabost, otrplost, izpuščaji, depresija, razdražljivost, nespečnost, težave z vidom, izguba okusa in spomina.
Počasi uničuje nevrone
Russell Blaylock, nevrokirurg in bivši profesor na medicinski fakulteti v Mississippiju, ki se v zadnjem času posveča raziskavam o prehrani, je aspartansko kislino, kot izolirano aminokislino, označil za enako strupeno kot glutaminsko kislino. Aspartanska kislina je kemikalija, ki draži možgane in lahko povzroči celo smrti. Poleg tega pri novorojenčkih povzroča spremembe v zgradbi možganov, posledice pa se kažejo v hiperaktivnosti in drugih vedenjskih motnjah.
Kmalu po zaužitju aspartanske kisline v prosti obliki, nevezane z beljakovinami, se v krvni plazmi bistveno dvigne njena koncentracija. Presežek v krvi kmalu po zaužitju povzroča tudi visoko ravnen aspartanske kisline v določenih delih možganov. "Počasi začne uničevati nevrone in velik del živčnih celic na določenem področju možganov, in to preden se lahko opazi tudi bolezen. Pri dolgotrajni izpostavljenosti ekscitatornim aminokislinam pa lahko pride do Parkinsonove bolezni, možganske okvare, težave centralnega živčnega sistema in znižano raven glukoze v krvi. Če jih omenimo le nekaj," še pravi Blaylock.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.