foto: Pixabay
Vsak, ki uživa alkoholne pijače, ne bo zbolel za rakom, a kot so pokazale zadnje raziskave v Veliki Britaniji, je alkohol vzrok za nastanek raka pri 4-ih odstotkih rakavih bolnikov.
Kaj bolj škodi - vsakodnevno ali občasno uživanje alkoholnih pijač?
Pomembna je predvsem količini popitega alkohola. Uživanje alkoholnih pijač poveča tveganje za razvoj raka, ne glede na to, ali določeno količino popijete naekrat ali količino razporedite na več dni.
Koliko popitega alkohola poveča tveganje za razvoj raka?
Zdrava meja ne obstaja, vendar je tveganje manjše pri ljudeh, ki upoštevajo zakonska priporočila. Če vsak dan popijete večji kozarec vina, lahko s tem že povečate tveganje za razvoj raka.
Alkohol naj bi bil odgovoren za kar četrtino primerov raka na dojkah, sledi mu rak debelega črevesja in danke. Pri smrtnih primerih pa je ta najpogosteje povezan z rakom na požiralniku ter rakom debelega črevesja in danke.
Mednarodna agencija za raziskave raka sicer uvršča alkohol v prvo skupino karcinogenih snovi, kar pomeni, da je med bolj nevarnimi. Največ primerov, kjer so alkohol povezali z rakavimi obolenji, je v Severni Ameriki, Avstraliji in Vzhodni Evropi.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.