Uporabljajte čistila narejena iz minimalnega števila sestavin. foto: Profimedia
Vaš dom je kraj, kjer preživite največ časa. V njem iščete toplino in območje brez stresa, zato tudi pričakujete, da v njem na vas ne prežijo razne nevarnosti, ki bi lahko škodovale vašemu zdravju. Med njimi so lahko številni toksini, nekateri tudi rakotvorni. Poskrbite, da jih iz udobja domačega doma odstranite, oziroma, da jih vanj nenamerno ne vnašate!
Včasih za bolj prijeten vonj doma, ki vas bo popeljal nazaj na poletno teraso, ali pa vas bo pomirjal, saj vas bo spominjal na najljubši sadež, uporabite osvežilec zraka v razpršilu. Vendar bi morali biti pri tem početju zelo previdni, saj nekatera izmed teh razpršil vsebujejo hlape, ki dražijo vaše oči, grlo in nos ter lahko škodujejo vašemu centralnemu živčnemu sistemu ter nekaterim notranjim organom. V razpršilih pa se nahajajo tudi številni toksini, nekateri celo rakotvorni.
Žal pa se ti toksini ne nahajajo samo v osvežilcih zraka, ampak tudi v samem gradbenem materialu, barvah, razpršilcih za lase, kremah za sončenje, osvežilcih za straniščno školjko, detergentih in kemikalijah za suho čiščenje. Na onesnaženost doma pa vplivajo tudi kurjenje, poceni kadila, obleke, nekvalitetni leseni proizvodi ...
Po podatkih svetovne zdravstvene organizacije je za kar 3,8 milijona prezgodnjih smrti zaradi nenalezljivih bolezni, kot so rak na pljučih, možganske kapi in kronične pljučne bolezni, kriva onesnaženost zraka v gospodinjstvu.
Kaj lahko naredite za bolj zdravo okolje v lastnem domu?
- Ne kadite notri, tudi, če so okna doma odprta, saj se cigaretni dim zažira v stene in pohištvo.
- Izogibajte se uporabi poceni dišečih sveč in nekvalitetnim umetnim kadilom. Raje izberite sveče, ki so narejene na osnovi kvalitetnega čebeljega voska.
- Smeti shranjujte v zaprtih zabojnikih.
- Poskrbite za kvalitetno in pogosto zračenje svojega doma.
- Za čiščenje uporabite preproste in razgradljive pripomočke za čiščenje ter čistila brez dodatnega vonja.
- Redno sesajte in brišite prah.
- Vodo iz pipe dajte na testiranje. Sicer v Sloveniji nimamo težav s čistočo pitne vode, a lahko na kvaliteto vaše vplivajo starejše napeljave cevi.
- Za kurjenje uporabljajte masivna drva in ne stisnjenega lesa.
- Če dom obnavljate, poskrbite za ustrezno zračenje. Zato je priporočljivo, da se beljenja lotite spomladi, ko so same temperature bolj primerne za zračenje prostorov.
- Uporabljajte izdelke z minimalnim številom sestavin.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.