Bezek nabirajte v suhem vremenu, cvetlove odlagajte v košaro. foto: Profimedia
Zdi se, da se ljudje vse bolj vračamo nazaj k naravi in iščemo v rastlinah tiste zdravilne lastnosti, ki so jih odkrili že naši predniki. Tudi bezeg sodi na seznam priljubljenih rastlin, po katerih ljudje posegamo že stoletja. Zaradi zdravilnih lastnosti so ga nekoč imenovali kar zdravilna skrinjica za kmečke ljudi. Pa sledimo zdravi pameti še v naslednjih vrsticah, naj vam razkrijemo tista osnovna pravila, ki ne smejo potoniti v pozabo …
Nabiranje bezgovih cvetov za čaj
1. Bele cvetove boste praviloma opazili junija, lahko pa tudi že prej, torej ob koncu meseca maja. Nabiranja se lotimo, ko je bezeg na vrhuncu cvetenja.
2. Pomembno pravilo: Bezeg je potrebno nabrati v suhem, sončnem vremenu. Nikoli po dežju, ko je rastlina prepolna dežnih kapelj.
3. Nabiranja se lotile zjutraj ali tja do sredine dopoldneva. V tem času bo sonce že posušilo roso, čebelice pa se tudi še ne bodo pogostile na priljubljenih aromatičnih cvetovih, ki zanje predstavljajo odlično pašo.
4. Med nabiranjem cvetove shranite v košaro, ne tlačite jih v plastično vrečko!
5. Za sušenje jih pripravite tako: odstranite stebelne dele, cvetove, ki so porjaveli, odcveteli, pa tudi tiste, ki še niso dozoreli. Bodite pozorni tudi na predele, kjer se nahajajo uši – odstranite celotne predele, kjer se nahajajo insekti.
6. Pravilno sušenje: Bezgove cvetove sušimo na svežem zraku! A nikakor ne na soncu! Le tako bodo ohranili lepo svetlo barvo. V nasprotnem primeru bodo potemneli, dobili bodo rumenkasto rjav ton.
7. Na površino, ki jo boste uporabili za sušenje bezga, pogrnite časopisni papir.
8. Dobro posušene cvetove shranite v papirnate vrečke. Pozabite na plastične vrečke, slednje resnično niso primerne.
Zdravilne lastnosti
Cvetovi bezga opojno dišijo, njihov okus pa je grenak, a brez skrbi, čas je izjemno prijetnega okusa. Sušeni cvetovi predstavljajo izvrsten domač pripravek za čiščenje organizma, pomagajo pa tudi pri prehladu. Blažijo namreč kašelj, krepijo odpornost, pomagajo pri zbijanju vročine in blaženju simptomov, ki jih s seboj prinašajo gripa in pljučnica. Bezgov čaj pospešuje tudi izločanje seča, uravnava raven sladkorja, pomaga pa tudi pri težavah z astmo.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.