Če na krompirju opazite zelene lise, to nikakor ne pomeni, da ni zrel. Slednje pomeni, da je bil izpostavljen svetlobi. Naj pojasnimo. Krompir se zeleno obarva zaradi velike količine klorofila - ko je izpostavljen sončni svetlobi, se znotraj gomolja sprožijo fiziološke reakcije, ki povečajo proizvodnjo klorofila. Sam klorofil sicer ni škodljiv, prej obratno, težava nastane drugje in sicer v proizvodnji solanina, ki se sproži ob izpostavljenosti krompirja sončni svetlobi.
Je solanin strupen? Ja, tako je, gre namreč za alkaloid, ki lahko pri ljudeh povzroči zastrupitev, ki se kaže v obliki bruhanja, slabosti, glavobola, v kolikor gre za užitje večje količine, pa lahko povzroči tudi paralizo ali halucinacije. Naštete simptome lahko opazite v roku 12 ur po zaužitju, tiste prve že po osmih urah, v kolikor gre za zaužitje večje količine, pa se lahko pojavijo že po 30 minutah.
Kljub temu vam zelenega krompirja ni potrebno zavreči. Solanin se sicer nahaja v listih in steblih, ki niso užitni, nekaj ga preide v gomolje – če opazite zelene lise, slednje preprosto obrežite, preostanek krompirja bo povsem okusen in primeren za zaužitje.
Kot zanimivost naj omenimo, da pravzaprav solanin služi krompirju kot zaščita pred glivicami, paraziti in insekti.
Preberite si še: Razkrita velika skrivnost: Tako se pripravi popoln ocvrt krompirček
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.