foto: Arhiv Bodi zdrava
Pred slabima dvema letoma sem tudi sama spadala v tisto skupino ljudi, ki so o pozitivnih učinkih joge vedeli precej, a jih to nikoli ni dovolj spodbudilo, da bi jogi dali priložnost. A ko v naših življenjih nastopijo težka obdobja preizkušenj, se najpogosteje zatečemo k vsem možnim načinom zdravljenja telesa in duše. Stres, finance, služba in odnosi so sčasoma načeli tudi moje telesno zdravje in izčrpali mojo dušo. Glavoboli, nespečnost, prehladi, pogoste slabosti in prebavne težave, neobvladljivi podočnjaki, otečene oči, nenehni vrvež v glavi, čustvena impulzivnost, tesnobnost in slaba volja (že kar rahla depresivnost) so v svojo družbo pozdravili še nov izbruh ekcema, ki ga že dvanajst let ni bilo. Morala sem storiti nekaj zase. Nekaj celostnega, ne samo goltati tablet, se mazati s kremami in se prepričevati, da lahko s svojo voljo premagam kar koli (čeprav te volje ni bilo). Kot intuitivni odgovor na moj klic na pomoč mi je v glavo šinila zamisel o jogi, ki so jo podpirali nešteti dokazi, zato sem z vso silo zgrabila to zadnjo rešilno bilko. Od takrat redno izvajam jogo, in kot je bilo obljubljeno, je spremenila moje življenje. Kako? Tu je nekaj preverjenih učinkov, zaradi katerih boste že opuščeno zamisel o jogi morda še enkrat vzeli v premislek.
Uravnava težo
Priznam, da še danes ne razumem povsem, kako je to mogoče, a joga je edina vadba do zdaj, ki mi je dejansko pomagala ohraniti težo. Še več, pomagala mi je shujšati in pridobljeno težo ohraniti. Mnoge študije govorijo v prid temu učinku joge, čeprav se zdi skoraj neverjetno, kako lahko tako statična vadba, ki včasih temelji pretežno na dihanju in umirjanju misli, tako učinkuje na telo. Študija, ki združuje trideset različnih raziskav, je ugotovila, da joga res pomaga pri hujšanju. Neka druga študija, ki je vključevala 1500 ljudi v srednjih letih, je prav tako ugotovila, da tisti, ki so jogo vadili vsaj štiri leta, v razponu naslednjih deset let niso pridobili na teži. Joga prav tako odlično vpliva na prebavo, kar še dodatno pripomore k uravnavanju teže. Pomaga torej pri hujšanju in ohranjanju zdrave telesne teže, za nameček pa je še vadba, primerna tudi za tiste, ki se ne marajo pretirano potiti v telovadnicah. V nasprotju s preostalimi vadbami, ki sproščajo stresni hormon kortizol, je joga osredotočena na to, da stres omejuje, zato bolj kot vadba deluje kot čas zase in sprostitev, njeni učinki pa so podobni učinkom fizično napornejših vadb.
Blagodejna za zdravje
Joga ima dokazano tudi neverjetno blagodejen učinek na naše zdravje. Odkar se sama ukvarjam z jogo, še nisem bila resneje bolna. Tisti redni zimski prehladi pa minejo v nekaj dneh in so veliko bolj redki. Ekcem, ki velja za avtoimunsko bolezen, je s pomočjo joge začel šibiti in po dobrem letu zdravljenja je dermatologinja potrdila, da obiski pri njej niso več potrebni. Sama verjamem, da je k temu pripomogla tudi joga. Precej velik del raziskav, namenjenih temu področju učinkovanja joge, ugotavlja, da joga na naše telo res vpliva na celični ravni. Če jo izvajamo na redni ravni, smo lahko priča velikim zdravstvenim izboljšanjem, ki jih opazimo v dokaj kratkem času, pritrjujejo psihologi, med katerimi so mnogi ravno zaradi tega postali tudi inštruktorji joge. Zlasti je dokazano, da pomaga izboljšati imunski sistem. Ljudje, ki jogi namenijo devetdeset minut tedensko, imajo po dvanajstih tednih višjo raven antioksidantov v krvi in močnejši imunski sistem. Poleg tega pa joga pripomore tudi k uravnavanju krvnega pritiska, srčnega utripa in ravni holesterola v krvi, pravi kar 37 študij.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.