Kihanje povzroči, da skozi nosnice potuje zrak s hitrostjo 160 kilometrov na uro. V kolikor se poskušamo zadržati, se ustvarjeni pritisk preusmeri v druge dele telesa, kot so denimo ušesa, oči, grlo, sinusi ali celo možgani, pri čemer lahko zaradi poškodovanih krvnih žil utrpimo možgansko kap. Kihanje tako še zdaleč ni tako nedolžno, kot se zdi na prvi pogled.
Da gre nasvet jemati resno, pravijo zdravniki, ki opozarjajo na primer 34-letnega Britanca, ki je lekcijo izkusil na lastni koži. Moški si je namreč pri kihanju zaprl nos in usta, silovit sunek zraka, ki se je nabral v ustni votlini, pa mu je raztrgal grlo. Kot je kasneje pojasnil zdravnikom, sprva ni opazil, da bi bilo kaj narobe, saj je šele nekaj ur kasneje začutil bolečino v grlu in vratu. Ko je opazil, da mu vrat močno oteka ter da se je spremenil tudi njegov glas, se je odpravil k zdravniku.
Zdravniki v bolnišnici Leicester NHS Trust so pri pregledu vratu zaznali nenavadno pokanje. Specialistka dr. Wanding Yang je pojasnila, da so zračni mehurčki prodrli v mišice in globoko tkivo. Nesrečnežu je zadržani zrak povzročil poškodbo v obliki raztrganine oz. luknjice v vratu. Moški je ostal v bolnišnici, sedem dni so ga hranili po tubi, dokler si ni toliko opomogel, da je lahko požiral mehkejšo hrano.
Neimenovani Britanec se je pri kihanju zadrževal več kot 30 let, a pri tem nikoli ni imel težav. Tokrat se je nedolžno kihanje končalo s poškodbo. Da bi bilo takšnih primerov čim manj, so se na univerzitetni bolnišnici Leicester NHS Trust odločili, da izdajo javno opozorilo, ki svari pred zadrževanjem kihanja.
Kihanje foto: Reuters
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.