foto: Profimedia
CNN poroča o novi raziskavi norveškega Inštituta za varovanje zdravja na temo vpliva kofeina na plod in posledice, ki se pokažejo kasneje v življenju. Raziskovalka Eleni Papadopoulou je za javnost podala zaskrbljujočo izjavo, v kateri navaja, da se posledice uživanja kofeina med nosečnostjo kažejo v prekomerni rasti otroka v prvem letu življenja. Kot pojasnjuje, se s slednjim poveča tveganje za prekomerno težo oz. doživljenjske težave z debelostjo.
''Prehitra rast lahko povzroči debelost v otroštvu in celo kasneje, v odraslem obdobju,'' je pojasnila strokovnjakinja in dodala, da so imele osebe, ki so v prvih mesecih življenja prehitro zrasle, večje težave s težo, kot njihovi vrstniki, ki so se razvijali počasneje.
V študiji niso zajeli le kofein, ki so ga testiranke zaužile s kavo, vključili so namreč tudi druge vire, denimo črni čaj, energetske napitke, čokoladno mleko, čokolado in nekatere sladkarije.
Koliko kave je preveč?
Kot navaja raziskava, pod nizek odmerek kofeina vrednotimo od 0 do 49 miligramov na dan, visok pa od 200 do 299 miligramov dnevno. Za lažjo predstavo naj pojasnimo, da skodelica kave običajno vsebuje od 100 do150 miligramov kofeina.
Raziskovalci ugotavljajo, da so nosečnice, ki so na dan zaužile več kot 200 miligramov kofeina, rodile večje in močnejše otroke, ki so se kasneje spopadali s prekomerno težo. Da izsledke ne gre jemati zlahka, dokazujejo rezultati: Kar 66 – odstotkov otrok zajetih v raziskavo, ima namreč težave z debelostjo.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.