'Do 16. 5. 2019 smo zaznali že 75 primerov HMRS, in sicer pri 59 moških in 16 ženskah,' sporočajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.
Kot pojasnjujejo na NIJZ so v letošnjem letu, natančneje do 16. maja 2019, že opazili porast mišje mrzlice. "Oboleli prihajajo iz že znanih žarišč mišje mrzlice, in sicer: 38 iz jugovzhodne Slovenije, 19 iz podravske, štirje iz koroške, trije iz osrednjeslovenske, posavske in pomurske regije, dva iz savinjske regije, ter po en iz gorenjske, primorsko-notranjske in zasavske regije. Vsi bolniki so bili hospitaliziranih, umrl ni nihče. V izogib okužbe ljudem svetujemo upoštevanje preventivnih ukrepov," so v sporočilu za javnost pojasnili na inštitutu.
V kolikor zbolite z znaki, ki ustrezajo mišji mrzlici, poiščite zdravniško pomoč in zdravniku povejte, da ste bili izpostavljeni dejavnikom tveganja za okužbo z virusom HMRS.
Nasveti za preprečevanje okužb z virusom mišje mrzlice v domačem okolju:
Poskrbimo, da glodalcem preprečimo dostop v hišo.
Poskrbimo za varno odstranjevanje odpadkov hrane, da ne privabljamo glodalcev.
Živila in pijačo hranimo v zaprtih posodah, da preprečimo morebitne okužbe.
Izvajamo redno deratizacijo.
Pri čiščenju dalj časa zaprtih prostorov upoštevamo naslednje:
Pred začetkom čiščenja temeljito prezračimo prostor tako, da na stežaj odpremo vsa okna in vrata za najmanj 30 min. V času prezračevanja se umaknemo iz prostora.
Med tem časom pripravimo raztopino klornega razkužila, kjer enoto razkužila (npr. Varikine), zmešamo z 10 enotami vode. Če uporabimo že pripravljeno razkužilo, upoštevamo navodila proizvajalca.
Površine, kjer so iztrebki ali mrtve miši, razkužimo s pomočjo razpršila, v katerem je pripravljeno razkužilo. Lahko uporabimo pršilke porabljenih čistilnih sredstev. Minimalni čas delovanja razkužila je 5 minut.
Pri delu si zaščitimo roke z rokavicami, priporočljiva je uporaba rokavic iz lateksa. Razkužene iztrebke ali mrtve glodavce poberemo s papirnato brisačo in jih odstranimo v vrečko. Po odstranitvi poginulih glodavcev in iztrebkov priporočamo še razkuževanje ostalih površin in predmetov, ki so lahko onesnaženi z iztrebki in zato okuženi.
Po razkuževanju je potrebno prostor in površine še mokro očistiti. Pri tem je zelo pomembno, da ne pride do dvigovanja prahu, v katerem so iztrebki glodavcev in njihovih ostankov.
Po končanem razkuževanju in čiščenju odstranimo uporabljene rokavice v vrečko za smeti med splošne komunalne odpadke ter si roke temeljito umijemo z vodo in milom.
V primeru najdbe velikega števila poginulih miši v prostorih, kjer se nahajajo rejne živali (hlevi), o tem obvestimo pristojnega veterinarja.
Pri bivanju v naravi:
Pazimo, da zaščitimo hrano in pijačo pred glodalci.
Hrane ne puščamo na tleh.
Ne pijemo vode iz izvirov ali tolmunov.
Ne poležavamo na golih tleh in skrbimo za higieno rok.
Pri poklicnem opravljanju dela v naravi:
Pri delu v naravi pazite na svoje osebne stvari in jih ne puščajte dlje časa nezaščitene na tleh.
Ne počivajte in posedajte na golih tleh.
Pri delu, pri katerem se zelo praši, uporabljajte zaščitno masko.
Ne pijte vode iz izvirov v naravi.
Skrbite za higieno rok, predvsem pred hranjenjem.
Poskrbite tudi, da odstranite ostanke hrane, ki privabljajo glodavce.
Privoščite si neomejeno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.